• Головна
  • Чи можна позбутися генітального герпесу?

Чи можна позбутися генітального герпесу?

Вірус простого герпесу (ВПГ), який викликає генітальний герпес, – друга по розповсюдженості інфекція після грипу, яка призводить до смерті людини.

Більше 90% населення землі інфіковано вірусом простого герпесу, і тільки у 20% виявляються симптоми захворювання.

Генітальний герпес схильний до частих рецидивів: симптоми повторно з’являються у 30% хворих. Це небезпечна хвороба – доведена пряма онкологічна дія вірусу простого герпесу, яка призводить до раку шийки матки у жінок та раку простати у чоловіків.

Генітальний герпес переважно проявляється у дорослих людей, але іноді зустрічається й у дітей. Генітальний герпес проявляється висипом на шкірі статевих органів: у жінок – на малих та великих статевих губах та промежині, у чоловіків – на шкірі мошонки та слизовій статевого члена. Висипи супроводжуються підвищенням температури тіла та сильними болями.

В області висипу виникає почервоніння та набряк. Слизова оболонка може тріскатися. Іноді з’являються поодинокі або множинні пухирці, в яких міститься кров.

Звідки з’являється генітальний герпес та як він передається?

Генітальний герпес у 80% викликається вірусом простого герпесу 2-го типу, та у 20% – вірусом простого герпесу 1-го типу. Інфікуванню сприяють наступні фактори:

  • жінки хворіють частіше за чоловіків;
  • ранній початок статевого життя;
  • кількість статевих партнерів: чим вона більша, тим більша вірогідність інфікування;
  • раніше перенесене захворювання, що передається статевим шляхом;
  • переохолодження;
  • часті психоемоційні стреси;
  • генетична схильність.

Вірус простого герпесу передається при контакті слизових оболонок людей: при незахищеному статевому акті або оральному сексі. Також існує вертикальний шлях передачі, коли інфікована мати передає вірус дитині. Якщо людина інфікувалася, вона стає носієм вірусу на все життя.

Коли вірус потрапляє на слизову оболонку статевого органу, він проникає в товщу тканини та руйнує клітину, в якій оселився. В місці контакту виникає запалення. Вірус починає активно розмножуватися. Згодом він потрапляє у кров’яну та лімфатичну системи, звідки розповсюджується по організму. При слабкому імунітеті вірус простого герпесу людини осідає не тільки на статевих органах, він може оселитися в центральній нервовій системі та викликати неврологічні симптоми.

Чим небезпечний генітальний герпес?

Генітальний герпес викликає ускладнення. Зазвичай вони виникають у людей зі слабким імунітетом. Найбільш розповсюджене ускладнення – виразки на слизовій оболонці статевих органів, які довгий час не загоюються. Крім того, вірус простого герпесу людини вражає центральну нервову систему. Це може призвести до герпетичного енцефаліту – важкої неврологічної патології, яка супроводжується дезорієнтацією, лихоманкою, судомами. Може призвести до смерті людини.

Генітальний герпес небезпечний для вагітних. По-перше, сам вірус може потрапити у плід, тому дитина народжується вже інфікованою герпесом. Частіше за все у інфікованого новонародженого уражається мозок та шкіра. У важких випадках генітальний герпес призводить до невиношування вагітності та мертвонародження.

У дорослих людей виникає хронічний больовий синдром, який формується внаслідок того, що вірус потрапив у тазове нервове сплетіння. Жінки часто скаржаться на тягнучі болі внизу живота, де розміщуються яєчники.

Генітальний герпес призводить до психосоціальних наслідків. Він створює дискомфорт під час статевого акту та знижує якість життя. Хвора людина закривається в собі, в неї виникають симптоми тривоги та депресії. Тим не менш, більшість людей пристосовується до життя з генітальним герпесом.

Чим і як лікувати?

Генітальний герпес лікується частково. Хворим призначаються противірусні препарати, наприклад, ацикловір, фамцикловір або валацикловір. Ліки послаблюють симптоми та знижують вірогідність рецидиву захворювання.

Людям з генітальним герпесом варто утримуватися від статевих контактів, особливо у період, коли на слизових оболонках є виразки. Інфікуванню запобігають презервативи. Але вони лише частково забезпечують захист, так як вірус простого герпесу може знаходитися на ділянках, які не захищені презервативом.

Вагітні жінки з генітальним герпесом зобов’язані інформувати про свою хворобу медичним робітникам. Це особливо важливо у третьому триместрі вагітності: в цей період найбільший ризик передати дитині вірус простого герпесу. 

Коментар

Запис на прийом
Запишіться на прийом прямо зараз!
Служба контролю якості