• Головна
  • Helicobacter Pylori – головний винуватець гастриту

Helicobacter Pylori – головний винуватець гастриту

Helicobacter Pylori – бактерія, яка інфікує шлунок та дванадцятипалий кишечник людини. Збудник викликає гастрит, виразку, дуоденіт та іноді рак шлунку.

За відкриття медичного значення бактерії у 2005 році Робін Уоррен та Баррі Маршал отримали Нобелівську премію з фізіології та медицини. Вчені виявили, що Helicobacter Pylori викликає більше 80% хронічних гастритів. В інших 20% випадках запалення слизової оболонки шлунку виникає в результаті аутоімунних порушень та хімічних факторів.

Існують дослідження, які вказують на те, що Гелікобактер пілорі є причиною 100% всіх випадків антрального гастриту, 95% виразок дванадцятипалої кишки, 90% доброякісних пухлин немедикаментозних виразок шлунку та 70% злоякісних новоутворень раку шлунку. При цьому у 70%–80% інфікованих Helicobacter Pylori не виникають захворювання шлунково-кишкового тракту. 

Грамнегативна бактерія – це повільна інфекція, яка живе в шлунку декілька років. Вона викликає перші симптоми гастриту та інших виразкових захворювань дванадцятипалої кишки через 2–3 роки.

Спочатку бактерія колонізує шлунок та за допомогою джгутиків осідає в товщі слизової оболонки. Вона починає виділяти уреазу – фермент, який розчіплює сечовину та утворює аміак. Утворений аміак формує навколо осередку бактерій «хмару», яка захищає її від руйнівної сили соляної кислоти шлунку. Таким чином Helicobacter Pylori створює собі комфортні умови проживання в шлунку, а аміак викликає хімічне подразнення та запалення слизової оболонки.

Крім уреази, грамнегативна бактерія виділяє муциназу, протеазу та ліпазу. Це ферменти, за допомогою яких збудник гастриту розчиняє захисний слиз шлунку. Власна соляна кислота шлунку отримує безпосередній доступ до оголеної оболонки шлунку. Соляна кислота починає роз’їдати її, викликає хімічний опік та невеликі виразки.

Декілька років колонізації та існування бактерій в шлунку призводить до хронічного запалення та руйнування клітин слизової оболонки. Формується хронічний гастрит. Як швидко формується певне захворювання – залежить від конкретного штаму Helicobacter Pylori. Дослідники виділяли збудник в лабораторних умовах. Так, у хворих людей із виразкою шлунку бактерія була більш біохімічно агресивною, ніж у хворих із гастритом.

Звідки з’являється, так як себе вберегти?

Механізм передачі Helicobacter Pylori – фекально-оральний, тобто інфекція передається через слину, забруднену воду та посуд, термічно не оброблену їжу, брудні руки, овочі та фрукти. Наприклад, якщо ви пішли у гості до друзів, які є носіями грамнегативної бактерії та їли з погано вимитої тарілки, існує вірогідність інфікуватися. Деколи лікарі називають цю бактерію «сімейною»: якщо у одного з членів сім’ї виявили Helicobacter Pylori, скоріш за все вона буде й в інших домочадців.

Варто пам’ятати, що інфікування збудником не дорівнює гастрит або виразка. На виникнення захворювань шлунково-кишкового тракту впливає безліч факторів: нервові стреси, специфічні дієти з багатою кількістю солодощів або кислих продуктів, куріння та занадто багато кави, вроджені особливості органів травлення, генетична схильність та якість їжі. Запальні та виразкові захворювання виникають при комбінації цих факторів та дії грамнегативної бактерії.

Що робити, якщо Helicobacter Pylori вразив організм?

Гастрит може протікати без симптомів, тому встановити в домашніх умовах, чи є в організмі Helicobacter Pylori, неможливо. Але якщо в останній час вас турбують неприємні відчуття в верхній частині живота, здуття, відчуття наповнення після малої кількості їжі, печія, нудота, неприємний присмак у роті, запор або діарея, можливо у вас гастрит.

Зверніться до лікаря-терапевта або гастроентеролога. Він направить на аналізи для виявлення причини захворювання та оцінки стану організму: загальний та біохімічний аналіз крові, аналіз шлункового соку, полімеразна ланцюгова реакція та біопсія. Якщо результат буде позитивним, в шлунку є колонії Helicobacter Pylori. Лікар призначить медикаменти, мета яких – знищення грамнегативної бактерії (ерадикація) та усунення неприємних симптомів гастриту. Як правило, стандартне лікування триває до 14 днів. 

 

Коментар

Запис на прийом
Запишіться на прийом прямо зараз!
Служба контролю якості