Ліпома — небезпечно чи ні

Ліпома (жировик) — це доброякісне новоутворення з клітин жирової тканини, яке може бути одиничним чи множинним.

Більшість людей з ліпомами (90-95%) має одиничні жировики, а множинні ліпоми частіше за все зустрічаються у чоловіків. За оцінками експертів, ліпоми має приблизно 1% людей.

Поява ліпоми часто викликає хвилювання. Адже це новоутворення, яке може бути небезпечним для здоров’я. Але чи дійсно варто хвилюватися? І що робити у разі виникнення ліпоми?

Від чого з'являються жировики?

Точні причини появи ліпом наукою не встановлені. Але дослідники помітили, що ген, який може спровокувати виникнення жировиків, можна успадкувати від батьків. Це явище називають родинним множинним ліпоматозом. Також доведено, що жировики на тілі виникають у зв’язку з порушенням ліполізу (функції розщеплення жирів).

До факторів ризику виникнення ліпом належать:

 • вік від 40 років;
 • ожиріння;
 • високий рівень холестерину;
 • діабет;
 • непереносимість глюкози;
 • хвороби печінки;
 • порушення обміну речовин (зокрема, через нестачу ферментів в організмі).

Як виглядає жировик?

Ліпоми знаходяться під шкірою та являють собою напівкруглі опуклі нарости, діаметр яких, як правило, складає 2-3 см (а в поодиноких випадках може перевищувати 10 см). Якщо натиснути на жировик кінчиками пальців, відчувається, що він рухомий, м’який та рихлий. Ліпому можна виявити на дотик або візуально. Шкіра над жировиком не змінює свого кольору.

Якщо ви виявили у себе ліпому, не слід тиснути на уражене місце та сильно його терти. Варто підкреслити, що жировики практично неможливо самостійно відрізнити від інших підшкірних новоутворень (зокрема, від лімфаденіту, атероми чи гігроми).

Де може бути ліпома?

Ліпоми можуть виникати на будь-якій частині тіла. Часто жировики з’являються на спині, шиї, плечах, животі, а також на руках та стегнах. Але інколи новоутворення можуть знаходитися на внутрішніх органах (легенях, нирках, органах черевної порожнини).

За розташуванням ліпоми можуть бути:

 • поверхневими (підшкірними) — до цього виду належать найбільш розповсюджені жировики, що знаходяться на спині, шиї та животі;
 • міжтканинними;
 • передбрюшинними (у вигляді пахової грижі та білої лінії живота).

Чому ліпоми ростуть?

Частіше за все жировики не ростуть або ростуть повільно та протягом тривалого часу не викликають жодних незручностей. Однак інколи вони можуть досягати великих розмірів. Ріст липом не пов’язаний з загальним станом організму, оскільки навіть при виснаженні вони можуть накопичувати жир. Точні причини росту жировиків наукою не встановлені.

Чи може ліпома боліти?

Частіше за все ліпоми не викликають болю. Однак якщо вони виростають до великих розмірів, то можуть тиснути на навколишні тканини, судини та нервові закінчення, перешкоджати їх нормальному функціонуванню та перекривати кровотік.

Також біль в районі жировика може виникати, коли він зачіпає нервову тканину (але це буває дуже рідко). При появі больових відчуттів в районі ліпоми необхідно звернутись до лікаря.

Ліпома — це небезпечно?

Частіше за все ліпоми не становлять загрози для здоров’я людини. Але в поодиноких випадках жировики можуть перероджуватися на ліпосаркому (злоякісну пухлину м’яких тканин). Тому при виявленні новоутворення важливо звернутися до лікаря та пройти діагностику, яка включає зовнішній огляд хірургом та УЗД. Оскільки одним з факторів ризику виникнення ліпом вважають порушення ліпідного обміну, то у разі потреби також призначається дослідження ліпідного профілю крові — аналіз, в процесі якого визначається стан ліпідного та холестеринового обміну в організмі.

Видалення ліпоми

Єдиним методом лікування ліпоми є її видалення. Процедура хірургічного видалення жировика проходить під дією місцевої анестезії в амбулаторних умовах. Якщо розміри утворення невеликі, то операція займає 1-2 години. Показаннями до видалення жировика є:

 • швидке зростання утворення;
 • тиск ліпоми на навколишні тканини;
 • больові відчуття;
 • значний косметичний дефект.

В місці виникнення жировика роблять мікронадріз та видаляють новоутворення. На місці ліпоми може залишитися невеликий рубець. Після видалення новоутворення, отриманий матеріал направляють на гістологічний аналіз, щоб встановити природу захворювання.

Для швидкого загоєння місця, на якому знаходився жировик, рекомендується регулярно міняти пов’язку, не допускаючи її намокання чи забруднення. В післяопераційний період не бажано займатися спортом, відвідувати солярій, сауну та баню.

Можливе також видалення ліпоми лазером, яке дозволяє уникнути появи гематом і набряклостей в зоні втручання. У порівнянні з традиційною операцією цей метод видалення жировика вважають більш безпечним, оскільки лазерні промені впливають лише на уражену зону, не зачіпаючи при цьому здорові ділянки. До того ж, лазерне видалення не передбачає тривалого реабілітаційного періоду після операції.

Не рекомендують видаляти жировики під час вагітності, при сахарному діабеті, гострих запальних захворюваннях та порушеннях зсідання крові.

В переважній частині випадків ліпоми не несуть небезпеки для здоров’я людини та не спричиняють больових відчуттів. Але для того, щоб зрозуміти, що у вас саме ліпома, а не інше новоутворення, необхідно звернутися до лікаря. Консультація фахівця також знадобиться у разі появи будь-яких неприємних симптомів, пов’язаних з жировиком (наприклад, болю чи збільшення розмірів утворення).

Коментар

Лікування ліпоми в мене було хірургічне. Хоча сусідка народними методами лікувала.
Зінаіда
1 місяць тому
В мене була ліпома на нозі. Видаляла у Доктор ПРО. Все пройшло чудово, дякую вам!
Альона
2 тижні тому
Живу з ліпомою на шиї вже кілька років. Зараз наче перестала рости, але все одно треба видалити. Все боюся...
Лариса
2 тижні тому
Запис на прийом
Служба контролю якості