• Головна
 • Що відбувається з тілом жінки під час пологів?

Що відбувається з тілом жінки під час пологів?

Народження дитини – важлива та зворушлива подія в житті кожної жінки. Перші хвилини знайомства з малям змушують забути про недавно пережиті страждання – пологи. Це малоприємний, часом тривалий процес, що вимагає фізичних і емоційних сил.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я у світі щодня близько 830 породілей помирають через ускладнення, що виникають під час виношування плоду й пологової діяльності. Учені вважають, що основною причиною важких пологів є прямоходіння людини. Еволюція Homo sapiens (людини розумної) привела до того, що поступово кістяк наших предків видозмінився: став витягнутішим, що позначилося на формі тазової кістки. Збільшили проблему й зміни в способі життя прадавніх людей, зокрема трудової діяльності жіночої статі: відбувся перехід від збирання до землеробства.

У 2015 році вчені з Гарвардського університету дійшли висновку про те, що якби стегна жінки були трішки ширші, це дозволило б полегшити пологові страждання. У той же час науковими даними підтверджено, що найбільш сприятливу форму для пологів жіночий таз набуває у віці від 20 до 40 років. Тобто пологи проходять легше в період високої фертильності (здатності жіночого організму продовжити рід). Деякі медики вважають, що це цілком може пояснити причину важких пологів у жінок після 40.

Як визначити початок пологів

На жаль, не існує чіткого порядку подій, що свідчать про початок пологів. Кожна вагітна проходить свій шлях, який заявляє про початок пологової діяльності. Є жінки, які відчувають перед пологами приплив енергії, інші відчувають млявість і занепад сил, а треті навіть можуть не помітити, як відійшли води.

В ідеальному варіанті пологовий процес починається після того, як плід сформувався та має все необхідне для самостійного життя й розвитку поза лоном матері. Про швидку появу малюка свідчить відкриття шийки матки в результаті переймів – ритмічних скорочень маткових м'язів. У середньому, тривалість переймів становить 10-15 секунд кожні 15-20 хвилин на початку пологів і на піку активності кожні 60 секунд 2-3 хвилини. Завдяки переймам дитині легше пересуватися пологовими шляхами. Тому жінці важливо вміти правильно дихати як під час переймів, так і після них.

Цікавий той факт, що перейми не завжди починаються тоді, коли відходять води. Хоча цей сюжет ліг в основу багатьох фільмів: жінка відчуває потік води й через пару секунд знайомиться з переймами. Однак у реальному житті цей сюжет далекий від істини. Води можуть відійти й до появи переймів. До речі, навколоплідний міхур може почати розриватися поступово, тому ж інка може не відразу помітити підтікання амніотичної рідини (навколоплідних вод).

Гінекологи стверджують, що передчасне відходження навколоплідних вод несе різний зміст: те, що відбулося, не завжди означає готовність жіночого організму до пологів і не завжди стверджує зворотне. У кожному разі, якщо жінка виявила відходження вод, потрібно негайно звернутися до лікаря незалежно від терміну вагітності. У кожної жінки обсяг кількості вод може бути різним (маловоддя, багатоводдя) і часом їх підтікання може трапитися навіть на ранніх термінах вагітності.

За результатами досліджень був зроблений висновок про те, що близько ¾ жінок після відходження навколоплідних вод змогли народити протягом доби. З них більшій половині вагітних навіть не потрібна була стимуляція.

Якщо після розриву навколоплідного міхура пологова діяльність не почалася, а термін підійшов – жінці роблять стимуляцію. Коли навпаки – це говорить про початок передчасних пологів. Навколоплідні води допомагають захистити дитину від зовнішніх інфекцій, містять масу поживних речовин (мінеральні солі, білки, жири, глюкозу). Тому передчасне відходження вод може загрожувати не лише здоров'ю, але й життю дитини.

Про початок пологової діяльності можуть говорити виділення рожевого або червоного кольору. Це так званий процес відходження пробки, що закриває цервікальний канал. Пробка допомагає захистити плід від інфекції й може відходити не повністю, а частинами. Як правило, вона відходить протягом тижня до пологів або під час. Однак її відторгнення теж можна не помітити.

Що стосується маткового відкриття, воно може початися як за 2 тижні до пологів, так і за годину до них. Це питання акушер-гінеколог тримає на контролі завдяки проведенню спеціальних вагінальних досліджень у вагітної. Перше розкриття шийки матки може досягати 4 см, після чого матковий зів може розкритися до 8 см. В активній стадії пологів відбувається повне розкриття матки, яке коливається в проміжку від 10 до 12 см.

Види пологів

Якщо пологи протікають через жіночі пологові шляхи – це природні пологи. Коли жінці протипоказано народжувати у зв'язку з проблемами зі здоров'ям, плід витягають за допомогою оперативного втручання (наприклад, кесаревого розтину). Найчастіше гінекологи не дозволяють майбутнім мамам народжувати самостійно, якщо в них діагностовано:

 • автоімунні захворювання (цироз печінки, склеродермія);
 • хвороби верхніх дихальних шляхів, серцево-судинної й ендокринної систем (астма, цукровий діабет);
 • пухлини (злоякісні, доброякісні);
 • порушення в роботі нирок і видільної системи.

Жоден лікар не дасть гарантію того, коли саме і як швидко жінка народить, чи легко це буде зробити, чи ні. У загальних випадках своєчасними пологами називають ті, які відбуваються в періоді з 38 по 42 тиждень акушерського терміну. Передчасними – з 28-37 тиждень. Якщо термін становить більше 42 тижнів, такі пологи називають пізніми.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я щорічно передчасно на світ з'являються більше 15 мільйонів дітей. Народження дитини раніше терміну – основна причина наявності в них ускладнень в перші 5 років життя зі слухом, органами зору й дихання. Такі ускладнення можуть призвести навіть до летального результату.

Зменшити ризик розвитку ускладнень для недоношених дітей допомагає правильне надання першої медичної допомоги матері й немовляті не лише в допологовий, але й у післяпологовий період. Це використання антенатальних ін'єкцій для вагітних (для попередження початку передчасних пологів), ефективного методу кенгуру (встановлення тісного контакту в перші години життя між матір'ю й дитиною, народженим раніше терміну), препаратів для лікування інфекцій у дітей.

За статистикою, основними причинами передчасної появи на світ маляти є:

 • багатоплідна вагітність;
 • інфекції;
 • високий тиск, хронічні захворювання;
 • генетичні фактори;
 • екологія.

 За даними команди вчених Південно-Австралійського Інституту охорони здоров'я та медичних дослідників і систематичних оглядів з бібліотеки Кокрейна підвищене споживання поліненасичених жирних кислот омега-3 у період вагітності знижує ймовірність настання передчасних пологів на:

 • 11 % до 37 тижнів;
 • на 42 % до 34 тижнів;
 • на 10 % у дітей з маленькою вагою.

Небезпечними для здоров'я і мами, і дитини можуть бути пізні пологи. Після 42 тижня плід продовжує рости, набирати масу тіла, відбувається поступове окостеніння скелета. Усе це може ускладнити й затягти процес народження дитини, у результаті чого в немовляти може трапитися пологова травма.

До основних причин переношування плоду медики відносять:

 • спадковість;
 • психологічні фактори;
 • проблеми зі здоров'ям жінки, у тому числі біологічна неготовність народити (порушення функції плаценти, нестача вітамінів).

Прискорювати пологи необхідно тільки після консультації з гінекологом. Як правило, пацієнтці проводять процедуру стимуляції пологів – підготовка шийки матки до пологової діяльності шляхом проведення її штучного розкриття під дією гормональних препаратів. Це бережний і ефективний варіант, що практично не викликає серйозних наслідків. Адже до дев'ятого місяця жіночі тазові кістки досить розсунуті й живіт опущений, щоб маля з'явилося на світ.

Стимуляція допомагає спровокувати пологові перейми й за допомогою пологів позбавити від надмірного навантаження на жіночі поперек, спину й нижні кінцівки. Якщо стимуляція не дала результату й вагітність переношується, використовують кесарів розтин.

Американський інженер Аллен Дауні проаналізувавши інформацію центрів з контролю й профілактики хвороб у 2002 році дійшов висновку, що перші пологи рідко стаються вчасно. Не всі жінки можуть точно назвати перший день останніх місячних, що призводить до погрішностей під час встановлення терміну. У той же час результати іншого американського дослідження встановили, що здорова вагітність розвивається до 43 тижнів.

Підготовка до пологів

Перед пологами жінка повинна випорожнити кишечник за допомогою клізми й не вживати їжу або напої під час пологів. Коли в жінки пересихає порожнина рота, дозволено лише обполоснути ротову порожнину водою (змочити горло).

Для очищення сечового міхура необхідно ходити в туалет кожні 2-3 години. Якщо виникають проблеми із сечовипусканням, без катетера не обійтися. Як правило, ускладнене сечовипускання говорить про наявність патологій. Якщо це відбувається, лікар призначає додаткові дослідження.

Етапи пологів

Перший етап пологів вважається найбільш тривалим. Перші перейми можуть тривати до 10 годин, під час яких організм установлює регулярність і ритм переймів. У вагітних з'являються слабкі або сильні болісні відчуття внизу живота як під час місячних, спостерігається дискомфорт у спині, попереку. При сильних болях гінеколог може призначити спазмолітичні препарати. Під час розкриття шийки матки відбувається просування голівки дитини по пологовому каналу. Протягом цього часу лікарі спостерігають за розкриттям матки, рухом плоду й самопочуттям породіллі.

У майбутньої матері вимірюють пульс, артеріальний тиск, температуру, звертають увагу на дихання, колір і запах виділень із піхви. Під час руху малюка на постійній основі проводять оцінку його розташування. Полегшити наслідки маткових скорочень породіллі допомагають вправи для дихання. Під час виникнення наступних переймів потрібно зробити глибокий вдих і видих, що збільшує надходження кисню до дитини.

В інтервалах між переймами жінка може дихати у звичному ритмі. Дихальна гімнастика суттєво полегшує біль. У цей час породіллі потрібно якнайбільше ходити або стояти. Дозволено приймати теплий душ, який зменшує силу неприємних симптомів. Як тільки матка розкривається на 8 і більше см, жінці потрібно прийняти пологову позу й продовжувати робити дихальні вправи.

У нашій країні традиційно для пологів використовується звична поза лежачи на спині. Однак в інших країнах жінки практикують пологи навприсядки, стоячи на колінах або напівсидячи у воді. Такі варіанти вимагають певних знань і підготовки для запобігання можливих ускладнень.

Члени Експертного Комітету Американського коледжу акушерів і гінекологів і Академії Педіатрів вважають, що пологи у воді можуть призвести до ускладнень. Адже жодне з досліджень не дає повної картини пологової діяльності у водних умовах. Під час їхнього аналізу не були виявлені факти, що спростовують зниження ризику розриву промежини за допомогою води. Також не були доведені переваги таких пологів для матері й дитини.

Однак у ході цих досліджень зафіксовані випадки виникнення проблем з диханням у немовлят, що з'явилися таким шляхом. Також виникає ризик:

 • зараження плоду через воду різними інфекціями;
 • порушення терморегуляції тіла дитини;
 • розриву пуповини;
 • виникнення асфіксії (нестача кисню).

Експерти дійшли висновку, що пологи у воді можуть розглядатися тільки як експериментальні методики. Їхній фундамент повинен базуватися на клінічних дослідженнях, а дані, отримані в результаті минулих досліджень, повинні ретельно перевірятися.

Крім того, для втілення таких методик у життя необхідно розробити безпечний план переміщення породіллі на гінекологічне крісло у випадку виникнення форс-мажорів.

Наступний етап пологів починається з повного розкриття матки й народження маляти (у середньому, 8-10 потуг). Перед потугами рекомендовано набирати більше повітря в легені, затримувати подих і тужитися по команді лікаря. Не можна напружувати обличчя й ноги (можуть утворюватися крововиливи). Під час пологів жінка повинна по можливості:

 • розслабити м'язи тіла й не зводити ноги, щоб не нанести травму дитині;
 • намагатися не кричати, щоб не підсилювати кисневе голодування плоду.

Як правило, пологи добре протікають, якщо породілля спокійна, розслаблена й управляє своїми емоціями, свідомістю. Вона здатна відгукуватися на лікарські команди, адекватно реагувати на них і вчасно їх виконувати.

Якщо породілля знесилена або виникають інші проблеми з виходом дитини назовні (пологи вповільнюються або зупиняються), акушер може допомогти витягти дитину спеціальними щипцями або за допомогою розрізу в області промежини (епізіотомія).

Розриви піхви й навколишніх тканин під час пологів – нормальне явище. Найчастіше вони з'являються під час виходу голівки дитини. Останнім часом, щоб уникнути сильних розривів, за необхідності використовують вибіркову епізіотомію – розрізи роблять тільки там, де необхідно (скальпелем або ножицями).

У Великобританії щодня більше 1000 жінок стикаються з необхідністю накладення швів на зону промежини після пологів. Як показали результати випробувань, накладання швів стає менш болісним, якщо використовується метод безперервного обвивного шва не лише в області піхви, але й промежини. Це говорить про те, що підшкірне накладення швів ефективніше й менш болісне, не вимагає великої кількості болезаспокійливих засобів як до процедури, так і після.

Після пологів

У першу годину або дві після народження дитини медичну допомогу надають не лише маляті, але й матері. Жінці оглядають шийку матки, проводять оцінку слизової піхви й зашивають розриви нитками, що самі розсмоктуються (епізіорафія). За необхідності епізіорафію виконують із використанням знеболюючого (наприклад, при підвищеному порозі чутливості). Дитину теж оглядають, перевіряють усі життєво важливі показники (вимірюють тиск, температуру, частоту серцевих скорочень).

Перше знайомство мами й маляти відбувається протягом першої години – часу гармонії і єдності. Знайомство може бути відкладене й на пізніше: усе залежить від тривалості й складності пологів, стану мами й маляти. Якщо жінка й дитина знесилені, їм необхідно набратися сил.

Пологи – природній процес і їх не потрібно боятися: природа подбала про те, щоб зменшити жіночий біль і ліквідувати страхи. У процесі пологів організм породіллі виробляє ендорфіни – гормони щастя, що працюють як знеболююче. Звичайно, щоб позбутися страхів перед невідомістю, краще готуватися до пологів заздалегідь. Для цього жінці обов'язково потрібно записатися на консультацію з лікуючим лікарем-гінекологом. Він розвіє страхи й дасть кваліфіковані відповіді на питання, що цікавлять.

За матерiалами onclinic.ua.

Коментар

Запис на прийом
Запишіться на прийом прямо зараз!
Служба контролю якості