Що робити, якщо вкусив кліщ?

Кліщі переносять безліч збудників інфекцій, небезпечних для людини. Найпоширеніші хвороби, що передаються кліщами - кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма (бореліоз). Обидві хвороби можуть привести до важкої інвалідності і навіть смерті.

Чим небезпечні кліщі?

Кліщі небезпечні, тому що переносять різні захворювання. Хвороба Лайма досить успішно лікується, особливо на ранніх стадіях. Що стосується кліщового енцефаліту, і українські, і зарубіжні фахівці прийшли до висновку, що найкращий спосіб боротьби з цим захворюванням - своєчасна вакцинація. Специфічного лікування для тих, хто вже заразився кліщовим енцефалітом, не існує, лікують тільки симптоми. Найчастіше кліщовий енцефаліт рекомендується лікувати великими дозами імуноглобуліну, і при своєчасному використанні цей метод буває ефективним - препарат не виліковує людину миттєво, але знижує ймовірність важких неврологічних наслідків і смертельного результату.

Чи є вакцина від цих хвороб?

Від енцефаліту вакцина є, а від хвороби Лайма доступної вакцини немає.

У яких випадках треба пройти вакцинацію від кліщового енцефаліту?

Вакцинація не завадить в будь-якому випадку. Особливо якщо ви живете в районі, де є енцефалітні кліщі, або збираєтеся туди поїхати і довгий час перебувати на природі - наприклад, в поході.

Де пройти вакцинацію?

Як правило, пройти вакцинацію можна в будь-якій поліклініці чи багатьох приватних клініках, які займаються вакцинацією. Знайти потрібну адресу легко в інтернеті.

Коли проходити вакцинацію?

Якщо ви збираєтеся їхати в небезпечну енцефалітом зону, про вакцинацію потрібно подумати, принаймні, за три місяці - доведеться ввести не одну ін'єкцію, а для вироблення імунітету потрібен час. У загальному випадку планова вакцинація проводиться восени або взимку - в залежності від регіону.

А якщо мені потрібно терміново їхати в енцефалітний район?

Є варіант з екстреною вакцинацією. У цьому випадку інтервал між щепленнями становить два тижні. Якщо треба діяти швидше, доведеться дуже уважно стежити, щоб вас не вкусив кліщ. Іноді практикується введення імуноглобуліну до укусу кліща - про всяк випадок. Ефективність такої профілактики дуже спірна, крім того, ін'єкція може викликати побічні ефекти - аж до анафілактичного шоку. Тому якщо вже доводиться терміново їхати в енцефалітний район, краще обійтися немедичними заходами безпеки - правильним одягом, репелентами (засобами від кліщів) і частими оглядами тіла.

Яка ймовірність заразитися, якщо вкусив кліщ?

Точно сказати складно, але не дуже висока. Природно, що чим більше в районі енцефалітних кліщів, тим більша ймовірність захворіти.

Як уберегтися від кліщів іншими способами?

Більшість профільних відомств насамперед радять триматися подалі від лісів, кущів і заростей високої трави. Необхідно правильно одягатися, використовувати репеленти і регулярно оглядатися - чи немає на вас кліща. Після прогулянки по лісу слід прийняти душ і ще раз уважно оглянути тіло.

Як правильно одягатися?

Зазвичай радять носити максимально закритий одяг - високе взуття, сорочку з довгими рукавами і якусь кепку або бандану. З одного боку, чим більше на вас одягу, тим довше кліщ буде добиратися до шкіри. З іншого - йому так простіше сховатися і вкусити вас пізніше. Так що після повернення з лісу одяг теж слід ретельно оглянути (добре, якщо він світлий), а якщо є сушка - просушити при високій температурі.

Які засоби від кліщів працюють?

Бренд репелента ролі не грає, важлива діюча речовина. Наприклад, доведено, що добре працюють репеленти, які містять ДЕТА, - наносити можна на одяг і на шкіру. Репеленти з перметрином на шкіру наносити не можна - тільки на одяг, взуття, намет тощо.

Як виглядає кліщ?

Наприклад, ось так:

Що робити, якщо вкусив кліщ? - блог медичного центру ДокторПРО

Коли кліщі небезпечні?

Як правило, кліщі активні з квітня по жовтень, а найнебезпечніший час - травень і червень. Постраждати від укусу можна і в грудні - наприклад, якщо кліщ зимує на вашій собаці.

Що робити, якщо ви знайшли на собі кліща?

Якщо ви знайшли на собі кліща - не панікуйте. Якщо кліщ ще не присмоктався, просто зніміть його. Якщо кліщ уже вкусив і сидить на шкірі, потрібно його акуратно зняти.

Як знімати кліща?

Знімати кліща потрібно швидко. Якщо кліщ укусив вас біля травмпункту або хірургічного відділення, краще попросити про допомогу лікаря. Але так буває рідко, а видаляти кліща треба якомога швидше - чим менше часу він проведе на шкірі, тим менше ймовірність зараження. Кліщів зручно виймати тонким негострим пінцетом (наприклад, зі швейцарського ножа). Тільки добре б спочатку надіти рукавички. Візьміть паразита якомога ближче до шкіри - і впевненим, але не різким рухом потягніть вгору. Важливо не розчавити кліща і не розірвати, щоб хоботок не залишився в шкірі (але це не дуже небезпечно, сам відвалиться). Якщо під рукою немає пінцета, можна зняти тонкою ниткою - акуратно зав'язати вузол під кліщем і також акуратно потягнути вгору. Місце укусу продезінфікуйте або помийте з милом. Руки теж помийте з милом. Важливо: не треба мазати кліща лаком для нігтів або припікати феном - всі ці народні методи тільки підвищують вірогідність зараження. Соняшниковою олією заливати кліща теж не варто - його треба якнайшвидше зняти, а з масляної комахи пінцет буде зісковзувати. Якщо видалення кліщів - звичайна для вас практика, обзаведіться спеціальним пристосуванням - в інтернеті є великий вибір.

Що робити, якщо вкусив кліщ - блог медичного центру ДокторПРО

Що робити, якщо вкусив кліщ, а я не вакцинований?

Якщо район, в якому вас укусив кліщ, енцефалітний, краще відразу звернутися до лікаря. У будь-якому випадку, протягом місяця треба стежити, чи немає лихоманки, чи не з'явилося на місці укусу або на іншій ділянці шкіри своєрідного почервоніння - це можуть бути симптоми хвороби Лайма, кліщового енцефаліту або іншого захворювання, що передається з укусом кліща. Тоді потрібно звернутися до лікаря. Хворобі Лайма можна з високим ступенем ймовірності запобігти, прийнявши не більше, ніж через три доби після зняття кліща доксициклін.

А як дізнаються, чи заражений кліщ?

Чи заражений кліщ можна дізнатися у спеціальних лабораторіях. Якщо потрібно отримати підтвердження, потрібно зберегти кліща живим в чистому посуді і доставити в найближчу сертифіковану для цього лабораторію. Також можна здати кров на аналіз.

Якщо я вакцинований, енцефаліту можна не боятися?

Так, ефективність вакцини - в районі 95%. Але проблема в тому, що кліщі переносять не тільки кліщовий енцефаліт і хворобу Лайма, але ще з півсотні інфекційних захворювань. Тому, якщо у вас протягом місяця після укусу кліща піднялася температура до 38 градусів і тримається більше 2 діб - зверніться до лікаря. І обов'язково скажіть, де і коли вас укусив кліщ.

Рейтинг:
5 з 5 на основі 1 оцінки

Інші статті на тему:


Коментар

Якщо кліщ залишився в тілі, требе терміново до хірурга. Особливо, якщо кліщ вкусив дитину.
Віра
4 місяці тому
Нам призначали антибіотики при укусі кліща
Зірка
4 місяці тому
Сам колись витягував кліща. Народні методи по типу залити його олією не дуже то працюють. А якщо при витягуванні він розірветься, то все, що у нього в середині, в тому числі інфекція, зразу потече вам в кров. А воно вам треба? Краще вже до спеціаліста
Сергій
4 місяці тому
Хвороба лайма і бореліоз може передаватися від кліща. Треба здавати кліща на аналіз
Наталія Іванівна
4 місяці тому
Запис на прийом
Додані послуги
При оплаті на сайті: 0 грн.
При оплаті в мед. центрі: 0 грн.
Служба контролю якості