• Головна
 • Щитовидна залоза - як діагностувати проблеми?

Щитовидна залоза - як діагностувати проблеми?

У щитоподібної залози багато функцій, але найважливішою з них є регуляція енергообміну між клітинами всього організму, забезпечення засвоєння ними кисню

Щитоподібна залоза - орган внутрішньої секреції, розташований на шиї під гортанню, над поверхнею щитоподібного хряща. Орган складається з двох частин, з'єднаних перешийком. Зовні залоза нагадує метелика. У новонароджених вага щитовидки становить 2-3 грами, у дорослих - залежить від статі і віку. У жінок нормальна вага щитовидки становить до 18 грамів, у чоловіків - до 25 грам.

За що відповідає щитовидна залоза?

Гормони, які виробляються залозою, мають анаболічний вплив на білковий обмін (тобто відповідають за формування та оновлення структури білкових сполук), а також катаболічний на жировий (приймають участь у розщепленні жирів). Вони також опосередковано беруть участь у регулюванні обміну вуглеводів.

Клітинами щитовидної залози виробляються кілька гормонів:

 • тироксин, що відповідає за активацію обмінних процесів в клітинах всіх органів і тканин;
 • трийодтиронін, який впливає на розвиток всього організму, бере участь в процесах метаболізму, впливає на терморегуляцію і роботу серця;
 • кальцитонін - пептидний гормон, який відповідає за обмін кальцію і фосфору, оновлення кісткової тканини, впливає на проходження імпульсів в нервовій і м'язовій тканинах.

Тироксин і трийодтиронін є йодованими тиреоїдними гормонами. Їх молекули містять атоми йоду. При надходженні в організм він поглинається клітинами щитовидки і накопичується в ній.

Щитовидка і нервова система

Приймаючи участь у всіх обмінних процесах, гормони щитовидної залози впливають на роботу нервової системи. При порушенні секреції тиреоїдних гормонів виникають симптоми, аналогічні різним захворюванням ЦНС.

При гіпотиреозі - зниженні функції щитовидної залози и нестачі гормонів, пацієнти скаржаться на постійну втому і сонливість, які не проходять навіть після нічного сну. За офіційною статистикою ВООЗ, з проблемою гіпотиреозу стикається кожна десята доросла людина, що вказує на широке розповсюдження захворювання!

У дітей і підлітків на тлі дефіциту тиреоїдних гормонів може виникати порушення когнітивних функцій, включаючи погіршення пам'яті і концентрації уваги. Гіпотиреоз дуже небезпечний для дітей, оскільки викликає уповільнення інтелектуального і фізичного розвитку, погіршення успішності у навчанні.

Поганий настрій, безпричинний смуток і тривожність, зниження або повна втрата сексуального бажання необов'язково є ознакою депресії! При подібній симптоматиці досвідчені психотерапевти рекомендують в першу чергу здати аналізи на тиреоїдні гормони, щоб виключити гіпотиреоз.

Гіпертиреоз - підвищена функція щитовидної залози - також накладає свій відбиток на нервово-психічну діяльність. При перевищенні норми тиреоїдних гормонів людина стає надмірно збудливою і дратівливою, відчуває перепади настрою, може мати проблеми з засинанням. На тлі загальної нервозності людина стає дуже активною, у неї пришвидшується мова.

Як щитовидка впливає на вагу

Зміна ваги при звичайному раціоні - один з найважливіших симптомів, за яким лікар може встановити порушення в роботі залози. При гіпофункції маса тіла починає поступово збільшуватися, через нестачу гормонів, та уповільнення внутрішнього метаболізму. Гіпотиреоз викликає затримку рідини в організмі, за рахунок якої також підвищується вага. Брак тиреоїдних гормонів призводить і до такої неприємної проблеми, як запори. При гіпофункції щитовидної залози апетит знижується, однак позбутися зайвих кілограмів не виходить.

При гіперфункції відбувається зворотний процес. Надлишкова секреція тиреоїдних гормонів прискорює обмінні процеси. Людина починає втрачати вагу навіть при достатній калорійності раціону і без збільшення фізичних навантажень. На тлі гіпертиреозу багато пацієнтів відзначають підвищення апетиту.

Таким чином, якщо ви раптом почали набирати або втрачати кілограми з незрозумілої причини, варто записатися на прийом до лікаря-ендокринолога.

Вікові зміни щитоподібної залози

Порушення в роботі щитоподібної залози можуть виникнути в будь-якому віці. Щитовидка починає функціонувати з десятого тижня розвитку плоду, тобто впливає на організм людини вже в період внутрішньоутробного розвитку!

Залоза схильна до вікових змін, які відбуваються в її структурі. Вони можуть протікати зі збереженням або порушенням гормонального статусу і частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків.

Найпоширенішою зміною структури щитоподібної залози є гіперплазія, при якій щитовидка збільшується в розмірах. Фізіологічна гіперплазія здебільшого діагностується у підлітків 13-14 років. У цей період йде активний розвиток організму, тому його потреба в тиреоїдних гормонах зростає.

Люди середнього та зрілого віку передусім стикаються з такою проблемою, як аутоімунний тиреоїдит, який супроводжується зниженням секреції гормонів на тлі запального процесу. У групі ризику - жінки 40-60 років. У цьому віці відбувається природна зміна гормонального статусу, викликана зменшенням вироблення естрогену, що впливає на стан щитовидної залози.

За статистикою, аутоімунний тиреоїдит діагностується у 4-10% пацієнтів старше 45 років. У кожного третього дорослого пацієнта зі змінами структури щитовидки виникають вузли.Вони можуть призводити до порушень вироблення гормонів. У деяких випадках пацієнту необхідне хірургічне втручання у зв'язку зі швидким зростанням вузла та ризиком його перетворення в злоякісну пухлину.

Щитоподібна залоза - симптоми захворювання

Симптоматика залежить від характеру патології. Гіпофункцію щитовидки можна запідозрити за такими ознаками:

 • зниження артеріального тиску і частоти пульсу;
 • набряклість, яка особливо помітна на обличчі;
 • слабкість, сонливість, зниження працездатності;
 • млявість і апатія;
 • набір ваги;
 • сухість шкіри, ламкість волосся і нігтів;
 • порушення менструального циклу, який стає нерегулярним;
 • мерзлякуватість при комфортній температурі.

При проведенні клінічних аналізів у пацієнтів з гіпофункцією відзначають перевищення норми холестерину, що призводить до розвитку атеросклерозу.

Підвищене вироблення тиреоїдних гормонів супроводжується наступними симптомами:

 • збільшення частоти пульсу і підвищення артеріального тиску;
 • проблеми із засинанням;
 • дратівливість, плаксивість;
 • пітливість;
 • сухість в роті;
 • тремтіння рук;
 • відчуття спеки під шкірою;
 • витрішкуватість;
 • зміни менструального циклу, аж до повного зникнення місячних;
 • часті проноси;
 • зниження ваги при підвищеному апетиті.

Подібні симптоми характерні не тільки для хвороб щитовидки, а й патологій неврологічного, кардіологічного, гастроентерологічного характеру. Зміни у кожного пацієнта проявляються індивідуально, залежать від особливостей організму і захворювання. У ряді випадків хвороба протікає безсимптомно і виявляється лише після проходження профілактичного обстеження в медичному закладі.

Патологія щитоподібної залози

Щитовидна залоза може мати цілий ряд захворювань. Основними з них є:

 • ендемічний зоб - збільшення розмірів залози, викликане нестачею йоду;
 • дифузний токсичний зоб - дифузна зміна структури органу, що протікає з надмірною секрецією гормонів;
 • аутоімунний тиреоїдит - запальний процес в тканинах залози;
 • пухлинні захворювання (в тканинах органу виникають доброякісні або злоякісні новоутворення).

При ендемічному зобі і аутоімунному процесі гормональний статус може зберігатися в нормі. Для його визначення пацієнта в обов'язковому порядку направляють на лабораторні аналізи, що дозволяють визначити зміст Т3, Т4 і тиреотропного гормону.

Найважчі патології щитоподібної залози викликані її дисфункцією. При важкій клінічній формі гіпотиреозу (тривала нестача гормонів) у пацієнта розвивається мікседема, яка призводить до порушення білкового обміну та набряку тканин організму. За відсутності лікування хвороба призводить до смертельно небезпечного ускладнення - гіпотиреоїдної коми.

Вроджений гіпотиреоз у дітей призводить до розвитку кретинізму. Це захворювання характеризується серйозним відставанням у фізичному і розумовому розвитку.

Надлишкове вироблення гормонів внаслідок дифузно-токсичного зобу провокує важку форму гіпертиреозу - тиреотоксикоз. Він призводить до неврологічних порушень, негативних змін в роботі серця, органів шлунково-кишкового тракту. У жінок спостерігаються збої менструального циклу.

Який лікар лікує щитовидну залозу

При підозрі на захворювання щитовидки пацієнту необхідно звернутися до ендокринолога. Для визначення клінічної картини проводиться візуальний огляд, призначається УЗД-діагностика, клінічний і біохімічний аналіз крові, аналіз на тиреоїдні гормони. При виявленні новоутворень додатково призначається тонкоголкова біопсія.

Лікування збільшеної щитовидки

Гіперплазія може виникати на тлі різних захворювань щитоподібної залози. Найчастішою причиною патології є ендемічний зоб. Він з'являється на тлі йододефіциту, тому терапія в першу чергу спрямована на відновлення кількості йоду в організмі.

Вузловий зоб (поява новоутворень) також призводять до збільшення розмірів залози. Залежно від характеру патології для лікування захворювання застосовуються медикаментозні і хірургічні методи. 

Як впливає щитовидка на вагітність

Жінкам, які планують вагітність, необхідно звернути особливу увагу на здоров'я щитовидки. Порушення її функцій викликає збої менструального циклу, які створюють труднощі з заплідненням. Відсутність своєчасного лікування захворювання може призвести до безпліддя.

Під час вагітності, особливо в першому триместрі, організм майбутньої мами потребує підвищеної кількості тиреоїдних гормонів. Їх нестача, спричинена гіпотиреозом, викликає затримку внутрішньоутробного розвитку плода, підвищення ризику передчасного відшарування плаценти, вагінальну кровотечу та інші серйозні ускладнення.

Чи можна вилікувати щитовидку і схуднути?

Якщо причиною зайвих кілограмів є гіпотиреоз, замісна терапія дозволяє нормалізувати рівень гормонів, відновити метаболізм. Прийом препаратів у підібраному лікарем дозуванні усуне причину, яка перешкоджає схудненню.

Профілактика захворювань щитовидної залози

Основними ворогами щитовидної залози є стреси, іонізуюче опромінення, шкідливі звички, незбалансоване харчування, травми шиї. Для профілактики патологій необхідно отримувати достатню кількість йоду з їжею, регулярно висипатися, відмовитися від куріння. Не рідше одного разу на рік рекомендується проходити профілактичне УЗД щитоподібної залози і здавати аналіз на тиреоїдні гормони.

Коментар

Довгий час сиджу на дієтах і не худну, тепер розумію, що причина може бути не тільки в харчуванні.
Ольга
2 місяці тому
Звичайно, причин набору зайвої ваги багато і виявити справжню допоможе лише лікар. Записатися до ендокринолога ви можете по телефону або через сайт. Будемо раді допомогти.
ДокторПРО
2 місяці тому
Запис на прийом
Запишіться на прийом прямо зараз!
Служба контролю якості