Тести на вагітність

Питання планування вагітності завжди було актуальним у житті кожної жінки. У минулому підтвердження факту материнства проводилося через 2-3 місяці після запліднення. Сучасні тести дають можливість підтвердити або спростувати вагітність уже через 7-10 днів.

Що таке тест на вагітність і як він працює?

Тести на вагітність визначають наявність у сечі або крові жінки хоріонічного гонадотропіну (ХГЧ). Цей гормон починає активно вироблятися оболонками ембріона через 6-8 днів після запліднення. Саме в ці терміни яйцеклітина проникає в стінки матки. У не вагітної жінки нормальний показник рівня гормону становить нижче 5 мМО/мл і тести на нього не реагують. Щойно жінка починає виношувати майбутній плід – концентрація речовини починає різко зростати, на що тести відповідають позитивним результатом.

Які види тестів на вагітність доступні?

Розрізняють 2 основних види тестів на вагітність: аналіз сечі й крові. Дослідження сечі є найбільш практичним і зручним, оскільки його виконання можливе в домашніх умовах. В аптечній мережі й на прилавках супермаркетів можна побачити велике різноманіття тестерів різної цінової категорії. Вони відрізняються між собою рівнем чутливості до ХГЧ.

Дорожчі реагують на відносно низькі показники підвищення рівня гормону (10 мМО/мл), і, отже, дозволяють уточнити факт материнства на ранніх термінах – через 7 днів після зачаття (за 5 днів до затримки). Очікувати позитивного результату від дешевих тестерів варто з 1-3 дня затримки місячних, коли концентрація гормону в сечі буде становити мінімум 25 мМО/мл.

Також тести на вагітність відрізняються за способом застосування:

 • тест-смужки. Є найпопулярнішим варіантом для використання. Вони просочені спеціальними реагентами, які сприймають ХГЧ. Їх необхідно опустити в ємність із сечею до певної відмітки й почекати кілька секунд. Очікувати результат варто через 5 хвилин, але не пізніше 10;
 • струменеві тести. Для його виконання немає необхідності збирати сечу. Досить протягом кількох секунд потримати його під струменем сечі й дочекатися результату;
 • планшетний тест. Цей варіант являє собою смужку, розміщену в пластиковий планшет із двома віконцями. В одне з них за допомогою піпетки розміщується невелика кількість сечі. У сусідньому віконці через кілька хвилин буде видно результат;
 • електронний тест. Найточніший із усіх попередніх. Принцип його дії аналогічний, але результат відображається на екрані.

Чи важко зробити тест на вагітність вдома?

Проведення тесту вдома не становить ніяких складнощів. Його можна придбати в будь-якій аптеці без рецепта або ж у супермаркеті. Крім своєї доступності, тести відрізняються високою точністю. Основне завдання під час їхнього виконання – суворо дотримуватися інструкції. Коректний результат слід очікувати через той інтервал часу, який позначений в інструкції. Результат, який з'явився раніше або пізніше вказаного часу не є вірним. Якщо в жінки є сумніви у достовірності результату, то краще звернутися до гінеколога.

Наскільки точні тести на вагітність?

Домашні тести не дають повної гарантії одержання достовірного результату, помилки іноді трапляються. Щоб домогтися точніших даних і мінімізувати можливі помилки необхідно дотримуватися наступних правил:

 • тести на вагітність бажано проводити вранці, оскільки за ніч у сечі концентрується найбільша кількість гормону;
 • до проведення аналізу сечі на тест не повинні потрапити бруд або волога;
 • неприпустимо застосування тесту після закінчення терміну придатності;
 • сторонні речовини не повинні проникати в зразок сечі;
 • тест-набір слід зберігати при температурі від 2 до 28°С;
 • під час виконання тесту необхідно чітко дотримуватися інструкції.

Аналіз крові на ХГЧ

Окрім домашніх тестів, лікарі рекомендують здавати аналіз крові. Він є більш інформативним, оскільки концентрація гормону в крові в кілька разів вища, ніж у сечі. Дослідження дозволяє визначити вагітність раніше, ніж тести із сечею, але на його виконання потрібно більше часу.

Існує 2 основних види аналізу крові на ХГЧ:

 • якісний. Відповідає на запитання: підвищений рівень гормону чи ні, що побічно передбачає наявність або відсутність у жінки вагітності;
 • кількісний (бета-ХГЧ). Цей аналіз відображає точну концентрацію речовини в крові, завдяки чому лікар може контролювати гормональні зміни в динаміці.

Для одержання коректних результатів аналізу крові обов'язково потрібно дотримуватися наступних правил:

 • аналіз виконується суворо натщесерце в ранковий час;
 • за 12 годин до проведення дослідження слід повністю виключити приймання алкоголю, фізичну активність, паління;
 • вранці у день аналізу допускається вживання води;
 • необхідно виключити приймання будь-яких лікарських препаратів. Якщо це неможливо, потрібно попередити про це лабораторію й лікаря.

Визначення вагітності - не єдине завдання аналізу крові на ХГЧ. Як уже було помічено раніше, під час формування й розвитку ембріона рівень гормону в організмі жінки поступово повинен збільшуватися – аж до 12-13 тижня вагітності. Якщо при регулярному спостереженні збільшення показника ХГЧ не відзначається або рівень гормону не відповідає загальноприйнятим стандартним значенням для конкретного терміну, то це може свідчити про розвиток завмерлої або позаматкової вагітності, високої ймовірності викидня.

На пізніших термінах кількісне визначення ХГЧ може бути використане як скринінг генетичних порушень у плоду (синдрому Дауна або Едвардса). Важливу роль також відіграє визначення бета-ХГЧ. Якщо в жінки підвищений рівень цього гормону, а інших характерних ознак вагітності не спостерігається – слід запідозрити пухлинні захворювання.

Що означають результати тесту на вагітність?

Якщо тест виявляється позитивним – це з більшою вірогідністю означає, що жінка вагітна. На жаль, не завжди позитивна відповідь аналізу крові або сечі свідчить про вагітність. Такий результат аналізу йменується як псевдопозитивний. У цьому випадку надто важливо знайти причину, яка призвела до таких змін показників. Це може спостерігатися при наступних захворюваннях і ситуаціях:

 • гормонпродукуючі пухлини – хоріонкарцинома, пухирний занесок;
 • дисфункціональні патології яєчників;
 • позаматкова вагітність;
 • стан після мимовільного викидня або аборту;
 • приймання жінкою транквілізаторів, протисудомних препаратів, а також медикаментів, що містять ХГЧ;
 • за наявності в сечі білка або крові.

Якщо жінка отримує негативний результат тесту – найімовірніше вагітності немає. Однак, бувають ситуації, коли тест може «обманювати» і по факту жінка вагітна. Такий результат дослідження одержав назву псевдонегативного. Він зустрічається частіше псевдопозитивного й причини його появи ховаються в наступному:

 • термін дії тесту минув;
 • тест був проведений занадто рано і його чутливості недостатньо для реєстрації підвищення рівня ХГЧ;
 • не була дотримана інструкція;
 • перед діагностикою жінкою була випита велика кількість рідини, через що сеча стала більш розведеною;
 • внаслідок порушення функції нирок ХГЧ у недостатній кількості виділяється із сечею;
 • при патологіях серцево-судинної системи;
 • жінка приймає сечогінні або антигістамінні лікарські препарати.

Негативний результат не є повноцінним доказом відсутності вагітності. У цьому випадку рекомендується повторити тест ще раз. Слід зазначити, що не варто переоцінювати діагностичні можливості аналізу крові й сечі на вагітність. Їхнє виконання – це лише один з діагностичних етапів установлення факту вагітності. Тести не надають інформації про локалізацію вагітності. А як уже відомо, рівень гормону при позаматковому розташуванні ембріона також підвищується.

З метою уточнити локалізацію вагітності й, у цілому, про її наявність і нормальний перебіг лікарі обов'язково рекомендують зробити УЗД. Проведення УЗД матки і її придатків не вимагає складної підготовки. Для виконання УЗД вагінальним датчиком слід випорожнити сечовий міхур, а під час використання поверхневого датчика за годину до дослідження необхідно випити 2-3 склянки негазованої води.

Незалежно від отриманих результатів досліджень не варто робити самостійні висновки. Завжди слід звертатися до лікаря з будь-яких питань. Ретельне обстеження гінеколога складе комплексну оцінку про стан здоров'я жінки й наявність вагітності.

Коментар

Запис на прийом
Запишіться на прийом прямо зараз!
Служба контролю якості