Як позбутися запаху з рота?

Неприємний запах із рота — доволі поширена проблема, з якою стикається третина населення всієї планети.

Несвіжий подих викликає певні труднощі в спілкуванні з іншими людьми, стає причиною скутості й невпевненості в собі, а також може свідчити про наявність деяких проблем зі здоров’ям, тому не слід маскувати його м’ятним драже. Позбавитися від неприємного запаху з рота цілком можливо, головне — виявити його причину.

Чому смердить із рота?

Неприємний запах з рота може з’явитися внаслідок різних причин. Є навіть медичний термін для визначення несвіжого дихання — галітоз. Це не хвороба, але поява цього симптому зазвичай свідчить про наявність деяких проблем в організмі. Розрізняють такі види галітозу:

  • істинний (патологічний), що спричинений деякими хворобами. У більшості випадків (80–85 %) він зумовлений патологіями ротової порожнини, що утворилися внаслідок поганої гігієни. Це карієс, запалення ясен, стоматит, гінгівіт та зубний камінь. Наліт на язиці, каріозні порожнини та часточки їжі між зубами — сприятливе середовище для розмноження хвороботворних бактерій, що виділяють леткі сполуки сірки, які і є основною причиною гнильного запаху з рота. В інших випадках галітоз є наслідком інфекційних захворювань горла (переважно тонзиліт), носа і вух (синусит, отит та ін), що супроводжуються гнійними виділеннями, а також хвороб шлунково-кишкового тракту;
  • псевдогалітоз (фізіологічний) виникає через вживання деяких продуктів харчування зі стійким різким запахом (часник, цибуля). У процесі перетравлення з часнику виділяються сполуки сірки, які надходять у кров і розносяться з нею по організму, потрапляючи в легені, гортань і рот. Вони і викликають «часникове дихання». Вживання алкогольних напоїв, кави, а також паління теж провокує виникнення неприємного запаху з рота, проте це тимчасово й за кілька годин він зникає самостійно;
  • галітофобія — нав’язливе помилкове відчуття неприємного запаху з рота за його відсутності в дійсності.

Чому з’являється запах із рота зранку?

Неприємний запах із роту вранці турбує багатьох людей. Він з’являється тому, що під час сну суттєво знижується вироблення слини, яка вдень допомагає ротовій порожнині самоочищатися. Вона змиває дрібні часточки їжі, перешкоджаючи їхньому гниттю, а також має антимікробні властивості. Нестача слини вночі призводить до накопичення бактерій, переважно на поверхні та задній частині язика, які використовують залишки їжі й омертвілі клітини в роті в якості їжі і виділяють у процесі життєдіяльності речовини з неприємним запахом. Сукупність цих чинників і призводить до появи «ранкового дихання».

Запах із рота на голодний шлунок

Неприємний запах з рота на голодний шлунок з’являється внаслідок двох причин: сухості в ротовій порожнині через зменшення вироблення слини, а також вимушеного переходу організму на спалювання накопиченого жиру для підтримання життєдіяльності через голодування.

Нестача їжі

Після вживання їжі організм розщеплює її на основні молекули глюкози, які потім потрапляють у кров та розподіляються всім тілом, щоби забезпечити його необхідною енергією для щоденної діяльності. Але якщо проміжки між прийомами їжі занадто великі й організму не вистачає поживних речовин для забезпечення всіх процесів життєдіяльності, він переходить на альтернативне джерело живлення — розщеплення накопичених запасів жиру. 

Цей процес супроводжується вивільненням кетонових тіл — побічних продуктів метаболізму жирів, які утворюються в печінці і служать джерелом енергії за відсутності вуглеводів. Це ацетоацетат, бета-гідроксибутират та ацетон. Вони виводяться з організму під час дихання й надають йому специфічний неприємний запах гнилих яблук.

Пригнічення виділення слини

Слина в роті природним чином допомагає контролювати свіжість подиху. Завдяки достатньо рідкій консистенції, що ефективно вимиває часточки їжі з рота та лужному рН, який пригнічує ріст бактерій, вона виступає в якості відмінного та цілком безпечного засобу нейтралізації неприємного запаху в ротовій порожнині. Однак обсяг виробленої слини в проміжках між прийомами їжі зменшується, то ж чим довшими вони будуть, тим більше вірогідність того, що виникне неприємний запах із рота.

Рефлюкс призводить до запаху з рота?

Рефлюкс також може призводити до виникнення неприємного запаху з рота. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба — це поширене захворювання, викликане викидом вмісту шлунку назад у нижній відділ стравоходу, ротоглотку або дихальні шляхи внаслідок порушення роботи нижнього стравохідного сфінктеру. Основною причиною появи неприємного запаху з рота при рефлюксі є відрижка невеликої кількості неперетравленої їжі, яка, до того ж, має кислий запах.

У разі хронічного перебігу хвороби виникає запалення тканин носоглотки та ясен, а також ураження емалі зубів внаслідок постійного потрапляння на них шлункової кислоти. Це призводить до активного розмноження бактерій у ротовій порожнині, що тільки посилює неприємний запах.

Гастрит і запах із рота

Поширеною причиною постійного гнильного запаху з рота є зараження Helicobacter pylori — бактерією, пов’язаною з виразкою, гастритом та раком шлунка. Цей мікроорганізм здатний тривало існувати в кислому середовищі шлунка в неактивному стані, але за умови зниження імунітету, харчового отруєння, стресів або неправильного харчування він починає активно розмножуватись. Хелікобактер пілорі присутній у понад 50 % населення Землі й частіше трапляється в людей похилого віку. Неприємний запах із рота із-за шлунка виникає внаслідок запалення його стінок та дванадцятипалої кишки, утворення язв та збільшення кількості патогенних бактерій.

Галітоз — це третій найпоширеніший симптом зараження Helicobacter pylori після здуття живота та болю. Інші симптоми включають: нудоту, відрижку, втрату апетиту та схуднення, виразкові хвороби. Тому поява неприємного запаху з рота за відсутності захворювань ротової порожнини, носа та горла — привід записатися на прийом до гастроентеролога.

Запор і неприємний запах із рота

Приблизно у 25 % випадків причиною поганого запаху з рота може бути запор. Відсутність своєчасного випорожнення кишечника призводить до того, що токсини, які повинні виводитися з організму в процесі дефекації, застоюються і всмоктуються у слизову оболонку прямої кишки, а звідти потрапляють в кров. В цьому випадку змінюється й запах тіла, і запах із рота. Крім того, у калі продовжують розмножуватися патогенні бактерії, що тільки підсилює неприємний запах.

Як лікувати шлунок, щоби не пахло з рота?

Щоб позбутися неприємного запаху з рота насамперед необхідно визначити хворобу, що стала причиною його появи. Тому потрібно записатися на прийом до гастроентеролога, який після проведення необхідних досліджень встановить діагноз. Подальша терапія залежатиме від того, що стало причиною захворювання: у випадку інфекційних хвороб та зараження Helicobacter pylori призначають 1–2 тижневий курс із двох або трьох різних антибіотиків. Гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ) лікують засобами, що гальмують секрецію соляної кислоти (інгібітори протонної помпи) або нейтралізують її (сполуки магнію та алюмінію, альгінова кислота, сукральфат).

Як боротися з запахом із рота?

Починати боротьбу із несвіжим подихом слід із візиту до стоматолога, адже найчастіше галітоз є наслідком поганої гігієни ротової порожнини, що стає причиною розвитку захворювань зубів та ясен. Лікар може порекомендувати професійну зубну пасту або ополіскувач, що містять антибактеріальні компоненти.

Що робити, щоби позбутися неприємного запаху з рота:

  • найкращий спосіб уникнути галітозу — якісна гігієна ротової порожнини, особливо за наявності зубних протезів, імплантів або інших конструкцій. Необхідно чистити зуби й поверхню язика 2 рази на день (бактерії, їжа та мертві клітини зазвичай накопичуються на язиці, особливо в курців або осіб із сухим ротом), користуватися ополіскувачами для ротової порожнини та зубними нитками (флосами). Чищення щіткою очищає лише приблизно 60 відсотків поверхні зуба;
  • відвідувати стоматолога мінімум двічі на рік для перевірки стану зубів і професійної чистки, що дозволяє позбавитися від відкладення зубного каменю;
  • пити достатньо чистої води, уникати вживання кави та алкогольних напоїв. Стимулювати вироблення слини допоможуть жувальні гумки;
  • уникати паління цигарок, тому що вони сприяють сухості в роті через зниження вироблення слини;
  • уникати вживання цибулі, часнику, гострої їжі;
  • зменшити споживання цукру. Він не тільки негативно впливає на зубну емаль, а і сприяє зростанню чисельності патогенної мікрофлори в ротовій порожнині;
  • дотримуватися дієти, щоб уникнути закрепу. Рекомендується вживати їжу, багату на клітковину: овочі, фрукти, зелень, пшеничний і житній хліб грубого помелу, пшеничні висівки, а також кисломолочні продукти й нежирні м’ясо та рибу.

Тож у більшості випадків позбавитися від неприємного запаху з рота можна завдяки санації ротової порожнини, корекції раціону і відмові від поганих звичок. У разі, якщо перераховані вище поради не допомогли, слід задуматися про можливе порушення роботи внутрішніх органів. У такому випадку необхідно звернутися до лікаря, який визначить причину неприємного запаху з рота та призначить курс лікування основної хвороби.

Рейтинг:
0 з 5 на основі 0 оцінок

Коментар

Завжди дуже соромно сказати людині в обличчя, що є така проблема. А можливо вона про це і не здогадується.
Назар
11 місяців тому
Що робити із запахом з рота дуже докладно описали, дякую.
Саша
10 місяців тому
Неприємний запах з роту зявився після отруєння. Потім вияснилося, що це через бактерію Хелікобактер пілорі. Наразі лікуюся.
Євгенія
10 місяців тому
Запис на прийом
Додані послуги
При оплаті на сайті: 0 грн.
При оплаті в мед. центрі: 0 грн.
Служба контролю якості