Як збити температуру?

Чому підвищується чи знижується температура тіла? Коли потрібно негайно звертатися до лікаря, а коли збити температуру можна і вдома?

Як збити температуру?

Підвищена температура - найчастіший симптом нової коронавірусної інфекції. Вона зустрічається в 90% випадків. Правда, може з'являтися з розвитком захворювання, а не в самому його початку. Через це люди стали частіше вимірювати температуру, і виявилося, що вона рідко буває 36,6 ° C. Це стало приводом для занепокоєння.

Нормальна температура тіла 36,6?

Звичайно, 36,6°C - це не ідеальна температура. Це середня температура здорових людей, виміряна в роті. В одному дослідженні розкид нормальних значень склав від 35,3 до 37,7 ° C, в іншому - ще більше. Температура, виміряна в вусі і на скроні, була нижче 36,6 ° C на соті частки градуса, під пахвою була нижче в середньому на 0,26 ° C, тобто становила приблизно 36,3 ° C. Даних по середньої нормальної ректальної температурі менше, але ті, що є, говорять про 36,9 ° C.

Крім того, протягом дня у здорової людини температура може змінюватися на півградуса. Також вона не однакова в залежності від пори року, віку (у людей старшого віку вона нижче), від фази менструального циклу, від того, чи їла людина перед виміром (після їжі температура підвищується), і інших чинників.

Яка температура є високою?

Температуру визначають, але це дуже умовно. Медичним фахівцям потрібно приймати складні рішення, нерідко досить швидко - і очевидно, що не можна заздалегідь визначити нормальну температуру конкретної людини, а потім, орієнтуючись на ці показники, сказати, чи підвищена вона прямо зараз. Тому використовується середнє значення. Наприклад, Всесвітня організація охорони здоров'я закликає залишатися вдома навіть при слабо виражених симптомах і 37,3°C (без уточнення місця вимірювання). Але медичним працівникам в умовах епідемії вона пропонує звертати увагу на жар в 38°C і вище.

Американські Центри з контролю і профілактиці захворювань безвідносно нової коронавирусной інфекції визначають жар як 38°C і вище (також без уточнення місця вимірювання). При цьому, якщо температуру не можна виміряти або людина вже прийняла жарознижуючі засоби, дозволяється орієнтуватися на відчуття пацієнта: якщо він відчуває, що температура підвищена, то, мабуть, так і є.

При цьому відомо, що новонароджені, люди старшого віку, пацієнти з хронічною нирковою недостатністю і ті, хто приймає кортикостероїди можуть не мати лихоманки в тих випадках, коли у інших людей вона буде.

Чому підвищується температура?

Підвищена температура може з'являтися в результаті інфекції, але ще справа може бути в стані, який називається «гіпертермія». Різниця в тому, що під час спеки організм людини починає вважати підвищену температуру нормальною і сам активно її підтримує. При гіпертермії організм не перестає вважати нормальну температуру нормальною, але при цьому з різних причин нагрівається. Наприклад, через занадто теплий одяг, тренування в жаркому приміщенні, гіпертиреоз (захворювання, при якому щитовидна залоза працює занадто активно), вживання екстазі. З таким станом не можна боротися звичайними жарознижувальними - тут працюють фізичні способи на кшталт ванни з прохолодною (не холодною) водою.

Відокремити гіпертермію від лихоманки якимось універсальним способом можна - зазвичай лікарі покладаються на інші симптоми і супутні фактори. Наприклад, якщо людину привезли в лікарню в серпні зі спортивного майданчика, то тут скоріше запідозрять гіпертермію. Якщо людина гаряча, але не пітніє, це теж свідчення на її користь. Як і ситуація, коли звичайні жарознижуючі не допомагають.

Буває низька температура тіла? Що робити?

Занадто низька температура - це в середньому нижче 35°C. Найбільш очевидна причина цього стану - мороз на вулиці або низька температура в приміщенні. Але гіпотермія (стан, при якому температура знижена) може виникнути і в інших випадках:

 • гіпотиреозі (захворюванні, при якому щитовидна залоза працює недостатньо активно);
 • травмі голови;
 • інсульті;
 • гіпоглікемії (зниженому рівні цукру в крові; буває, наприклад, при цукровому діабеті);
 • нервовій анорексії;
 • прийомі деяких препаратів, наприклад, бета-блокаторів (це група препаратів, які використовуються при підвищеному тиску);
 • відсутності фізичної активності;
 • отруєнні алкоголем.

При цьому людини може трясти або ж, навпаки, вона може бути дуже млявою. У неї може з'явитися сплутаність свідомості, втрата пам'яті, їй буде важко говорити, участиться дихання.

Як правильно вимірювати температуру?

Найточніший метод вимірювання температури, доступний в домашніх умовах, - ректальний (в прямій кишці). Але велике питання - чи потрібна така точність вимірювання, якщо це так незручно.

Якщо ви вирішите вимірювати температуру в роті, то можна це робити тільки через 20-30 хвилин після того, як ви покурили, з'їли щось або випили гаряче або холодне. Кінчик термометра потрібно покласти під язик. Дихати необхідно через ніс.

Вимірювання в прямій кишці Американська академія педіатрії рекомендує для дітей до трьох років, тому що навряд чи вони будуть нормально тримати термометр у роті. Для цього потрібно змастити кінчик термометра чимось на зразок вазеліну, покласти дитину на живіт собі на коліна або покласти його на спину і зігнути йому ноги, а потім вставити термометр на 1-2,5 сантиметра.

Вимірювання під пахвою нерідко бувають неточними, тому що люди нещільно притискають руку. Однак у Великобританії саме так рекомендують вимірювати температуру дітям до п'яти років (і відмовляють від ректальних вимірювань).

Термометр завжди потрібно мити з милом і теплою водою до використання або протирати спиртом. Для кожного місця повинен бути свій термометр: не можна використовувати один і той же для ректальних і пахвових вимірювань.

Який термометр вибрати?

Не обирайте ртутні термометри. Вони можуть бути точніші, ніж інші, але ризики при цьому перевищують користь. У всьому світі від них позбавляються. Людина може розбити термометр і порізатися або отруїтися ртуттю. На жаль, багато людей не знають, як діяти, якщо термометр розбивається, і починають пилососити або використовують віник, щоб прибрати ртуть.

Зазвичай лікарі рекомендують використовувати електронний термометр. Якщо у вас він є, хороша ідея - подивитися інструкцію. Там, наприклад, можна знайти інформацію про те, що термометр краще потримати ще якийсь час після звукового сигналу, щоб результат був точнішим.

Інфрачервоні безконтактні термометри зручні тим, що вони показують температуру дуже швидко, до того ж ними можна вимірювати, наприклад, температуру води і всього іншого. Але потрібно не забувати за ними доглядати згідно з інструкцією, щоб свідчення були максимально точними. Решта термометрів (хімічні, насадки на телефони) менш надійні або гірше вивчені.

Яку температуру потрібно збивати?

Дії при підвищеній температурі  залежать від вашого стану. Якщо вам погано, прийміть жарознижуючий засіб (наприклад, ібупрофен або парацетамол) і пийте достатньо рідини, щоб не було зневоднення. Ніяких магічних цифр, після яких неодмінно потрібно збивати температуру, немає. Якась шкоди безпосередньо від лихоманки може виникнути тільки при дуже високих значеннях -42°C і вищеІснує, правда, думка, що жар допомагає імунній системі боротися з інфекцією, але не можна сказати, що тут є надійні докази. Ще один нюанс, пов'язаний безпосередньо з новою коронавірусною інфекцією, - з'явилася підозра, що ібупрофен погіршує перебіг захворювання. Однак на даний момент Всесвітня організація охорони здоров'я не знайшла цьому підтверджень.

Коли необхідно звернутися до лікаря, якщо температура підвищена?

При підвищенні температури необхідно негайно звернутися до лікаря, якщо ви:

 • вагітна;
 • тільки що виписалися з лікарні або у вас була операція;
 • схильні до інфекційних захворювань;
 • нещодавно повернулися з країни, де є екзотичні захворювання;
 • проходите хіміотерапію і температура 38°C тримається більше години;
 • приймаєте препарати, що пригнічують роботу імунної системи;
 • маєте жар уже кілька днів або він повертається;
 • нещодавно перенесли укус кліща;
 • у вас є важке захворювання;
 • з'явився висип (якщо він не блідне при натисканні - тут краще використовувати прозорий стакан, - то потрібно дзвонити в швидку);
 • з'явилася задишка (це може бути ознакою пневмонії, телефонуйте в швидку);
 • з'явився сильний головний біль, біль або скутість в шиї, біль у спині, животі або боці (телефонуйте в швидку);
 • був судомний напад або сплутаність свідомості (телефонуйте в швидку);
 • у вас сильна блювота або  діарея (телефонуйте в швидку).
Рейтинг:
0 з 5 на основі 0 оцінок

Коментар

Напевно вже всі знають як збити температутру в домашніх умовах. І в домашній аптеці повинні бути такі засоби
Марія
7 місяців тому
Збити температуру дитині іноді дуже важливо не чекаючи візита педіатра. Більше 38,5 - таку температуру завжди збиваю дітям і дорослим
Василіса
7 місяців тому
А щодо народних засобів? Збивати температуру оцтом, наприклад.
Павло
7 місяців тому
Запис на прийом
Додані послуги
При оплаті на сайті: 0 грн.
При оплаті в мед. центрі: 0 грн.
Служба контролю якості