Як зупинити випадіння волосся?

Волосся випадає кожного дня і в кожної людини. Це природний механізм оновлення організму, але надмірна втрата волосся свідчить про наявну проблему. Потрібно зрозуміти її причину та звернутись до лікаря, щоб зберегти густоту й красу волосся.

Чому випадає волосся?

Волосина випадає, коли закінчується її життєвий цикл, а згодом на цьому ж місці з’являється нова. Це нормальне явище оновлення організму, але інколи у ньому може відбутись порушення, яке призводить до неприродного випадіння волосся або алопеції. Причини надмірного випадіння волосся можуть бути дуже різними:

 • гормональні зміни: підлітковий вік, стрес, післяпологовий період і менопауза в жінок супроводжуються нестабільним гормональним фоном. Це впливає на роботу волосяних цибулин і може призвести до втрати волосся;
 • захворювання: облисіння може з’явитись через хвороби різного типу. До прикладу, облисіння у вигляді кола з почервонінням є ознакою стригучого лишаю. Гніздова алопеція змушує організм помилково знищувати волосяні цибулини. Також випадіння волосся може стати одним з наслідків цукрового діабету;
 • медикаменти: деякі ліки рятують від основної хвороби, але руйнують основу волосин. До таких належать хіміотерапія проти ракових пухлин, засоби для боротьби з депресією та для нормалізації кров’яного тиску, а також протизаплідні таблетки;
 • харчування: неправильний раціон призводить до браку корисних елементів в організмі. Особливо важливими для здоров’я волосся є цинк, залізо, ненасичені жирні кислоти, вітаміни D, B-12, C і A;
 • спадковість: якщо облисіння відбувається за чоловічим (верх чола та потилиця) або жіночим (верхня частина голови) типом, йдеться про андрогенетичну алопецію. Вік, в якому проявляється проблема, та її інтенсивність визначається спадковими особливостями.

Точну причину випадіння волосся допоможе встановити лікар після консультації та обстеження. Від неї залежить подальше лікування та спосіб боротьби з випадінням волосся.

Скільки волосин повинно випадати в день?

Нормою вважають від 50 до 100 втрачених волосин за день. В середньому на шкірі голови розміщено 100 тисяч волосяних фолікулів, тому така кількість не є критичною за нормального росту нових волосин. У чоловіків з коротким волоссям природне випадіння волосся є мінімальним, а у жінок з довгою зачіскою воно більш помітне.

Найбільше волосся випадає під час миття голови та розчісування, тому не варто лякатись великої кількості волосин на щітці або на місці стоку води. Також слід пам’ятати, що норма випадіння волосся коливається залежно від пори року та віку людини. Звичайно, порахувати втрачені волосини неможливо, тому наявність проблеми слід визначати візуально: якщо шкіра голови почала просвічуватись крізь пасма, а волосся стало значно рідшим, ніж на торішніх фотографіях, зверніться до лікаря.

Чому випадає волосся при грудному вигодовуванні?

Випадіння волосся під час грудного вигодовування дитини спричинене не самим фактом годування, а змінами організму до і після пологів. Воно не потребує лікування, оскільки проблема зникне через кілька місяців. 

Після зачаття дитини кількість крові в тілі жінки збільшується на 50%, а також значно підвищується рівень гормонів, зокрема естрогену. Завдяки цьому покращується стан волосся, а його нормальне випадіння знижується до мінімуму. Як наслідок, волосся стає значно густішим, але після народження дитини ситуація нормалізується. Саме тому протягом перших місяців жінка втрачає усі волосини, що повинні були випасти в період вагітності. Так, природний процес виглядає як інтенсивне випадіння волосся та перший етап облисіння.

Якщо навіть через рік після пологів, ви бачите цілі пасма на щітці, запишіться на консультацію до лікаря. Він визначить наявність проблеми та порадить спеціальний догляд.

Чому випадає волосся у підлітків?

Статеве дозрівання підлітків супроводжується гормональними змінами, які можуть посилити випадіння волосся. Воно починається у віці 9-11 років і припиняється до 18 років. 

В цей період відбувається посилене вироблення статевого гормону тестостерону. Він негативно впливає на роботу фолікулів у шкірі голови, тому призводить до надмірної втрати волосся. Зміни мають ознаки андрогенної алопеції, тобто у хлопців з’являються залисини на чолі та рідшає волосся на потилиці, а у дівчат страждає ділянка поблизу головного проділу. Інтенсивність випадіння залежить від генетичної схильності, що передається по спадковості.

Додаткові причини, що посилюють випадіння волосся у підлітків:

 • неправильне харчування;
 • емоційні переживання і стрес;
 • часте миття голови з сушінням феном;
 • вкладання волосся засобами для стайлінгу;
 • надто туга зачіска;
 • звичка смикати пасма.

Зробити випадіння волосся менш інтенсивним допоможе правильний догляд. Підійдуть лікувальні шампуні, маски та спреї, які може виписати лікар. Також слід заспокоїти підлітка і пояснити, що це тимчасове порушення в організмі і воно не призведе до критичних наслідків.

Причини випадіння волосся весною

Весняне випадіння волосся є одним зі способів організму адаптуватись до зовнішнього середовища. Ця здатність людини з’явилась завдяки еволюції та має дещо спільне зі зміною шерсті у ссавців.

Протягом зими волосся випадає у меншій кількості. Це мало б допомогти пережити холодний період і зберегти голову в теплі. Навесні, коли температура повітря підвищується, починається посилене випадання волосин, які збереглись за час зими. Цей механізм працює завдяки фоточутливості. Зорова система передає мозку інформацію про довжину світлового дня, а він контролює стан волосся гормонами. 

Процес триватиме кілька тижнів чи місяців, поки волосся не повернеться до звичного стану й густини. Цього майже неможливо уникнути, але можна пом’якшити наслідки зміцнювальними масками.

Що робити в домашніх умовах, якщо сильно випадає волосся?

Правильні звички, добре підібраний шампунь і регулярний догляд за волоссям дають змогу зменшити його випадіння. Водночас з цим потрібно визначити причину проблеми та працювати над її усуненням. 

Щоб вилікувати алопецію чи зменшити її наслідки, слід діяти комплексно:

 • правильно харчуватись. Незалежно від причини, зміна раціону є першим кроком до покращення стану волосся. Варто споживати більше продуктів з високим вмістом білка, селену, заліза, цинку та вітамінів різних груп. Підійде м’ясо, жирна риба, морепродукти, горіхи, оливкова олія;
 • масажувати шкіру. Ріст і густина волосся частково залежить від циркуляції крові в шкірі голови. Для покращеного живлення волосин слід щодня масажувати шкіру голови протягом кількох хвилин. Деякі дослідження показали, що ця процедура допомагає чоловікам уникнути раннього облисіння;
 • робити маски з олії. Масаж шкіри можна поєднувати з дією рослинних олій, які здатні зменшити випадіння волосся. Підійде олія з реп’яха, кокосу, розмарину, а також сік цибулі. Рідину слід злегка підігріти, тоді втерти в шкіру і залишити хоча б на 15 хвилин;
 • використовувати лікувальний догляд. В аптеках можна побачити чимало засобів для боротьби з випадінням волосся. Слід обирати продукти, в яких міститься велика частка активних компонентів, але немає шкідливих і агресивних речовин.

Якщо домашні методи не дали результатів або ситуація стала критичною, необхідно записатись на огляд до лікаря. Він призначить лікування відповідно до причини алопеції та допоможе отримати помітний результат.

До якого лікаря йти, коли випадає волосся?

Проблемою випадіння волосся займається трихолог. Це лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні шкіри голови й волосся.

До трихолога необхідно звернутись у випадку:

 • значної втрати волосся;
 • появи небажаної лисини;
 • помітного порідіння волосся;
 • свербежу та печіння шкіри голови.

Навіть якщо немає ознак надмірного випадіння волосся, але ви знаєте про спадкову схильність до облисіння, варто записатись на консультацію. Лікар допоможе відтягнути критичний момент, максимально зміцнити волосся та розробити ймовірну стратегію боротьби з проблемою.

Лікування випадіння волосся

Лікування алопеції може включати приймання ліків і процедури в кабінеті трихолога. Лікар підбирає засоби відповідно до причин і особливостей проблеми, а також контролює їх ефективність.

Одними з найпопулярніших засобів проти випадіння волосся є креми або гелі для шкіри голови, які зупиняють втрату волосся та стимулюють ріст нових волосин. Також лікар може прописати таблетки, що впливають на рівень гормонів.

Дію медикаментів часто поєднують з мезотерапією. Під час цієї процедури тонкою голкою водять в шкіру суміш вітамінів, рослинних екстрактів або лікувальних препаратів. Легке проколювання в багатьох місцях покращує циркуляцію крові та природний обмін речовин. Введені ліки забезпечують інтенсивне живлення волосяних цибулин.

Сильне випадіння волосся — це процес, який у багатьох випадках можливо призупинити. Потрібно лише серйозно поставитись до проблеми та записатись на огляд дерматолога-трихолога.

Рейтинг:
5 з 5 на основі 2 оцінок
Автор: Скакун Тетяна Миколаївна
Лікар-дерматовенеролог, трихолог. Вища категорія. Стаж роботи 41 рік.

Інші статті на тему:


Коментар

Запис на прийом
Додані послуги
При оплаті на сайті: 0 грн.
При оплаті в мед. центрі: 0 грн.
Служба контролю якості