Як зупинити кашель?

Кашель — це корисний рефлекс, який допомагає очистити дихальні шляхи від слизу та не дає сторонньому предмету опинитись в легенях. Він може бути симптом застуди, грипу чи іншого розладу в організмі.

Здебільшого кашель проходить без втручання за 3-4 тижні, але інколи потребує спеціального лікування. Щоб зрозуміти, коли достатньо випити чаю з медом, а коли необхідно йти до лікаря, слід дізнатись більше про цей симптом.

Чому з'являється кашель при застуді?

Під час застуди кашель одночасно є наслідком захворювання та способом боротьби з проблемою. Річ у тому, що вірус першочергово атакує слизову оболонку всередині носа, через що організм виділяє у цьому місці спеціальні захисні речовини. Разом зі слизом ці частинки потрапляють на стінки гортані та подразнюють її. Так з’являється печіння у горлі, а згодом — кашель. 

Також кашель є одним із засобів самолікування організму. Небезпечні мокроти у легенях і дихальних шляхах стимулюють нервові закінчення і провокують кашель, при якому різкий видих виводить слиз назовні.

Помірний кашель є типовою ознакою застуди. Разом із нежитем, болем у горлі та підвищеною температурою він свідчить про зараження організму вірусом. Усі симптоми зазвичай зникають протягом тижня, але кашель може залишитись ще на тиждень довше.

Від чого може бути кашель, якщо не хворієш?

Застуда — найімовірніша, але не єдина можлива причина кашлю. Рефлекс може бути викликаний іншим захворюванням, шкідливою звичкою чи забрудненим повітрям. Перед тим, як звертатись до лікаря чи займатись самолікуванням, слід розібратись у його походженні.

Оскільки функція кашлю в очищенні горла, його може викликати пил, дим чи сторонні предмети у дихальних шляхах. Кашель навіть може стати хронічним, якщо людина часто перебуває у запиленому приміщенні чи працює на шкідливому виробництві.

Періодичне покашлювання є типовою ознакою курців. Постійний вплив шкідливого диму на легені та дихальні шляхи викликає подразнення і кашель, який посилюється з часом. В окремих випадках кашель може стати побічною дією препаратів від високого артеріального тиску та серцевих захворювань. Проблема зникне, як тільки закінчиться прийом ліків.

Інші причини виникнення кашлю:

 • алергія;
 • пошкодження голосових зв’язок;
 • печія;
 • серцева недостатність;
 • рефлюксна хвороба — розлад, при якому вміст шлунка потрапляє у стравохід.

Якщо причину неможливо визначити самостійно або кашель є надто інтенсивним, слід звернутись до терапевта. Він визначить точного збудника кашлю після огляду чи додаткового обстеження.

Як відрізнити сухий кашель від вологого?

Кашель може бути сухим чи вологим, залежно від наявності виділень. Визначення його виду допоможе точніше встановити причину та визначити план лікування.

Вологий або продуктивний кашель супроводжується виділенням мокрот, які можуть мати різну густину та забарвлення. У такому випадку людина відчуває, що у горлі застрягла слиз, яка підіймається та з’являється у роті під час кашлю. Паралельно з мокрим кашлем може з’явитись задишка, хрип чи інші звуки в легенях під час дихання.

Сухий кашель називають непродуктивним, оскільки він не виштовхує шкідливе мокротиння з організму та не сприяє швидкому одужанню. Він є лише відповіддю на подразнення дихальних шляхів або на запальні процеси у них. Сухий кашель супроводжується лоскотанням і печінням у задній частині горла.

Можливість контролю — це ще одна ознака, що розрізняє два види кашлю. Мокрий кашель часто є свідомим бажанням людини очистити горло та позбутись дискомфорту. Натомість сухий кашель має вигляд раптового і тривалого рефлекторного приступу, який майже неможливо зупинити.

Як позбутися сухого кашлю?

Спосіб лікування сухого кашлю залежить від його причини. У випадку ГРВІ варто постаратись перетворити його на продуктивний кашель, щоб вивести мокротиння з легень. Сухий кашель, який не пов’язаний з інфекцією та захворюванням легень, можна полегшити.

Краплі чи льодяники з ментолом допоможуть при подразненому горлі, заспокоять пошкоджену ділянку та дадуть ефект охолодження. Якщо кашель сильно подразнює гортань, викликає біль і заважає спокійному сну, лікар може виписати протикашльові препарати. Вони послаблюють чутливість нервових закінчень і пригнічують рефлекс. 

Хронічний кашель може виникнути через сухе повітря в приміщенні з кондиціонером чи опаленням. Щоб позбутись його, слід використовувати зволожувач повітря та якнайчастіше провітрювати кімнату.

Для ефективного лікування кашлю слід пити багато теплої рідини. Підійде бульйон, рідкий суп, трав’яний чай чи напій з додаванням меду. Якщо постійно зволожувати поверхню горла, подразнення загоїться швидше. Також слід триматись подалі від будь-яких подразнень, на зразок пилу, диму чи шерсті тварин.

Як перевести сухий кашель у вологий?

Якщо під час застуди дратує сухий кашель, слід не гамувати його, а перетворити на вологий. Головний принцип у цьому процесі — пити якнайбільше рідини. Найкращим варіантом будуть теплі напої з лимонним соком і відваром лікарських трав, які слід доповнювати медом. Цей інгредієнт покращить стан горла та розм’якшить мокротиння в дихальних шляхах. 

Додатково можна проводити інгаляційні процедури та масаж грудної клітини. Також варто встановити у кімнаті зволожувач повітря або регулярно відчиняти вікна.

Як лікувати вологий кашель?

Лікування вологого кашлю спрямоване на те, щоб допомогти людині очистити дихальні шляхи від мокротиння за допомогою цього рефлексу. У такому разі протипоказані ліки проти кашлю, що блокують дію нервових закінчень, адже накопичення слизу в легенях може спричини ускладнення.

Найчастіше у випадку вологого кашлю застосовують муколітики та відхаркувальні засоби. Вони розріджують слиз і роблять кашель ефективнішим та легшим водночас. Застосовувати такі препарати слід лише в тому випадку, якщо є проблеми з підняттям мокротиння і організм не може справитись з цим самостійно.

Якщо кашель є лише одним із симптомів захворювання, слід зосередитись на усунені цієї першопричини. Ефективне лікування призначить лікар після огляду й обстеження.

Чи можна приймати антибіотики при кашлю?

Застосовувати антибіотики проти кашлю можна лише після призначення лікарем, адже вони будуть ефективними лише в окремих випадках. До таких ситуацій належить дуже важкий перебіг бактеріальної інфекції, коли лікар визнає необхідність застосування антибактеріальних препаратів. За будь-яких інших обставин від антибіотиків краще відмовитись.

Здебільшого кашель є симптомом вірусної інфекції, яка не реагує на антибіотики та проходить самостійно протягом 10 днів. Окрім нульової ефективності, антибіотики можуть принести побічні ефекти: проблеми з травленням, дріжджові інфекції чи запаморочення. Водночас із цим може підвищитись стійкість бактерій до антибіотиків. Це означає, що в майбутньому у критичний момент, коли людина справді потребуватиме ці ліки, вони можуть не спрацювати.

Гавкаючий кашель — привід звернутися до лікаря?

Якщо кашель є частим і нагадує гавкіт собаки, не обов’язково одразу йти до лікаря. Спершу варто звернути увагу на супутні симптоми та особливості перебігу хвороби. Найчастіше причиною гавкаючого кашлю є віруси, які спричиняють набряк і запалення гортані. Цей синдром називають помилковим крупом і він більш притаманний дітям, у яких дихальні шляхи малі та вузькі.

Гавкаючий кашель супроводжується такими симптомами:

 • дихання зі свистом;
 • висока температура;
 • захриплий голос.

Зазвичай недуга триває до 5 днів і потребує лише симптоматичного лікування, щоб полегшити біль у горлі. Але якщо кашель триває довше тижня чи значно посилюється, слід записатись на прийом до терапевта. 

Симптоми, з якими необхідно швидко звернутись до лікаря:

 • посиніння біля губ та на кінчиках пальців;
 • важке дихання;
 • проблеми з проковтуванням слини;
 • сильна втома.

Своєчасний візит до лікаря може врятувати від серйозних ускладнення та полегшити перебіг хвороби.

Як лікувати кашель в домашніх умовах?

Кашель — не хвороба, а лише її симптом. Щоб позбутись кашлю, слід діагностувати основне захворювання та спрямувати сили на його подолання. Втім, існують універсальні поради, які допоможуть полегшити кашель і пришвидшити одужання.

Перш за все, потрібно пити багато води та теплих напоїв. Якщо поверхня гортані буде постійно зволоженою, її подразнення зменшиться і кашльовий рефлекс стане помірним. До води можна додати кілька крапель ментолового сиропу, сік лимона, 1-2 ложки меду чи імбир. Також слід щодня полоскати горло солоною водою, щоб усунути слиз і зменшити запалення.

Якщо вночі кашель посилюється, можна покласти більше подушок, щоб підняти голову вище. Важливо уникати будь-яких подразників на зразок диму і пилу. Це допоможе кашляти рідше та вберегти горло від нових пошкоджень.

Засоби, що розріджують мокротиння чи пригнічують кашель, слід використовувати в крайньому разі і після консультації лікаря. У багатьох випадках організм здатен самостійно подолати захворювання і кашель — один зі способів його самолікування.

Як вилікувати кашель? Коли звертатись до лікаря?

Якщо домашнє лікування не допомогло і кашель триває довше 4 тижнів, слід звернутись до лікаря. Потрібно слідкувати за особливістю кашлю та іншими симптомами недуги, щоб визначити, коли медичний огляд потрібно провести негайно.

Симптоми кашлю, з якими слід звернутись до лікаря:

 • важке дихання та задишка;
 • біль у грудній клітці;
 • постійна печія;
 • кашльові виділення з краплями крові;
 • поганий сон і нічна пітливість;
 • підвищена температура протягом 7 та більше днів;
 • наявність підвищеного ризику інфікування туберкульозом або ВІЛ.

Слід терміново звернутись за медичною допомогою, якщо приступ кашлю пов’язаний зі стороннім предметом в органах дихання. У випадку, коли кашель триває 3-4 тижні, також обов’язково потрібно відвідати лікаря.

Кашель рідко стає сигналом серйозного захворювання, тому не варто поспішати до лікаря після першого покашлювання. Втім, слід прислухатись до свого організму та вивчати перевірену інформацію, щоб вміти розрізняти застуду, алергію та ускладнений випадок, що потребує допомоги сімейного лікаря.

Рейтинг:
5 з 5 на основі 3 оцінок

Інші статті на тему:


Коментар

Якщо затяжний кашель у дорослого треба до пульмонолога звертатись. І краще не у поліклінніку
Галина Петрівна
6 місяців тому
А кашель зранку може бути у курців. Як у мого чоловіка - тільки очі відкриє і хвилин 15 прокашлюється.
Ніна
6 місяців тому
Найгірший це непродуктивний кашель. Особливо якщо кашляє дитина і не відходить мокрота.
Оля
6 місяців тому
Запис на прийом
Додані послуги
При оплаті на сайті: 0 грн.
При оплаті в мед. центрі: 0 грн.
Служба контролю якості