• Головна
 • Які хвороби передаються під час сексу та як їх уникнути?

Які хвороби передаються під час сексу та як їх уникнути?

Багато людей знають про те, що венеричні захворювання передаються під час сексу, але майже кожен впевнений, що такі хвороби його не зачеплять.

За даними Всесвітньої організації здоров`я, щодня відбувається більше одного мільйона випадків зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом (ІПСШ).

Які хвороби передаються під час сексу?

Через секс передається більше 30 статевих захворювань, до яких належать гонорея, хламідіоз, ВІЛ-інфекція, гепатит B, генітальний герпес (інфікування вірусом простого герпесу першого чи другого типу), трихомоніаз, сифіліс, інфекція, що викликається ВПЛ (вірусом папіломи людини).

Останнім часом вчені говорять про нові захворювання, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Зокрема, до них віднесено такі маловідомі статеві захворювання як:

 • менінгококова інфекція — характеризується проявом різних клінічних форм. Її викликають бактерії Neisseria meningitidis і вона може призвести до ураження з летальним випадком не лише слизової оболонки носоглотки, але й головного та спинного мозку. Найчастіше вчені приходили до думки, що виникнення цієї інфекції майже завжди було пов`язано з менінгітом, коли відбувається запалення оболонки головного мозку, що нерідко призводило до смерті людини. Проте нові дослідження виявили зв`язок між бактерією та розвитком урогенітальної інфекції, яка може передаватись через статевий контакт. Приблизно 5-10% дорослих людей є носіями хвороби. Як правило, бактерії Neisseria meningitidis потрапляють до носоглотки людини та розповсюджуються під час орального сексу. Випадки зараження зафіксовані не лише в Канаді й США, але й в країнах Європи;
 • групи хвороб, що викликаються Mycoplasma genitalium, яка вважається однією з найменших за розміром бактерій. ЇЇ носіями є 1-2% жителів планети, більшу частину яких становлять підлітки й молодь. Загалом зараження протікає безсимптомно, проте можуть проявлятися симптоми, притаманні таким хворобам як гонорея та хламідіоз (наприклад, запалення сечостатевої системи або шийки матки);
 • групи хвороб, що розвиваються через паразитування бактерії Shigella flexneri, яка здебільшого передається через анальний або оральний секс;
 • венерична лімфогранульома (ВЛГ), збудником якої є штам небезпечних бактерій під назвою Chlamydia trachomatis. Хвороба передається через секс, вражає жіночі та чоловічі статеві органи.

Якщо відбувся незахищений статевий акт, необхідно пройти тест на ЗПСШ та обстеження у лікаря-уролога, гінеколога або венеролога. ЗПСШ можуть загрожувати репродуктивному здоров'ю чоловіків та жінок (безплідність, передача інфекції від матері до дитини).

Симптоми ЗПСШ

На наявність венеричного захворювання можуть вказувати симптоми ЗПСШ, які мають схожі ознаки з іншими урологічними та гінекологічними захворюваннями. У жінок діагностують появу свербіння та нехарактерних вагінальних виділень з неприємним запахом, часті позиви до сечовипускання, біль в області живота. У чоловіків спостерігаються виділення з пенісу, відчувається біль в різних частинах статевого члену, дискомфорт під час сечовипускання. У більшості випадків статеві хвороби протікають безсимптомно.

Також про венеричне зараження свідчать деякі ознаки: 

 • виразкові ураження слизової оболонки ротової порожнини і шкіри навколо рота;
 • ураження горла;
 • дисфункції менструального циклу, поява кровоточивості шийки матки та крові після статевого акту, вузликові висипання та ерозії (у жінок);
 • біль під час сексуального контакту;
 • запалення пахових лімфовузлів.

У деяких випадках ІПСШ призводить до появи набряклості і пухлин, що локалізуються в області статевих органів. Виявити збудника хвороби та встановити діагноз допомагає лише аналіз на інфекції у чоловіків та жінок. При появі хоча б одного неприємного симптому в зоні геніталій, звертайтесь за консультацією до лікаря. Інколи статеві захворювання проявляються декількома ознаками поганого самопочуття:

 • ВІЛ-інфекція може нагадувати симптоми простуди або грипу: підвищується температура тіла, з'являється слабкість та втома, виникає біль в горлі, турбує головний біль. Інколи очевидні симптоми інфекції виникають протягом кількох років — відбувається збільшення лімфовузлів, що говорить про початок запального процесу, виникає діарея, людина поступово втрачає вагу;
 • при інфікуванні герпесом ураженого може турбувати біль та свербіж в зоні статевих органів, поступово на геніталіях з'являються невеликі виразки, що з часом можуть збільшуватись у розмірах;
 • при ВПЛ біля анусу, піхви, пенісу можуть з'являтись новоутворення (бородавки);
 • першими симптомами гепатиту є ознаки, які виникають під час отруєння, розладу шлунку, анорексії (втрата апетиту, нудота, втома, біль в животі та у м'язах). Інколи сеча змінює колір.

Як захиститись від ЗПСШ?

Презервативи — найкращий захист від венеричних інфекцій. Це недорогий та ефективний засіб, але й він не дає 100% гарантію. Усі види презервативів підходять для захисту, серед яких найбільш популярними є латексні і поліуретанові. Під час сексу краще віддавати перевагу презервативам з лубрикантами: так вони менше пошкоджуються. Що стосується латексних кондомів, їх не можна використовувати з лубрикантами на масляній основі. Це загрожує розривами латексної тканини під час статевого акту. Варто навчитись правильно користуватись презервативами та не відмовлятись від їх застосування під час сексу.

Від деяких статевих інфекцій можна захиститись:

 • щепленням — від гепатиту В та ВПЛ (жінкам рекомендовано робити щеплення до 26 років, чоловікам — до 21);
 • обрізанням — при хірургічному видаленні крайньої плоті у чоловіків ризик зараження ВІЛ знижується в середньому на 50%. Але у такої операції є свої ризики, а в розвинених країнах шанс заразитися ВІЛ відносно невеликий. У цих умовах незрозуміло: чи варто робити обрізання, тільки щоб захиститися від ВІЛ, або ж шкоди від такого втручання може бути більше, ніж користі.

Сперміциди (належать до бар'єрних контрацептивів та вводяться в жіночу піхву за 30 хвилин до початку статевого акту, призводять до загибелі сперматозоїдів) не можуть захистити від ІПСШ. Вони знижують ризик появи небажаної вагітності, але не здатні вберегти від ВІЛ.

Як передаються ЗПСШ?

Статеві інфекції передаються через вагінальний, оральний та анальний секс, а також за допомогою фінгерингу (статевої стимуляції, що здійснюється за допомогою пальців). Якщо жінка робить мінет чоловіку, в якого гонорея, гонокок може вразити жіноче горло. Щоб цього не трапилось, необхідно регулярно здавати аналізи на статеві інфекції, а під час сексу використовувати засоби контрацепції, наприклад, презервативи, латексні серветки або рукавички.

Багато хто вірить в те, що інфікуватись можна і через сидіння унітазу, але експерти Американського Центру з контролю та профілактики захворювань стверджують, що це вигадки. На унітазі не міститься великої кількості патогенів, яка може потрапити на геніталії людини та призвести до зараження. Та все одно треба бути обережними та підтримувати чистоту в туалеті.

Як часто треба проходити перевірку?

Необхідність проведення перевірки на венеричні захворювання залежить від стану здоров`я людини, її способу життя та віку. Медики рекомендують здавати аналіз на ЗПСШ не рідше 1-2 разів на рік, особливо у випадках, коли відбувся незахищений секс або у статевого партнера виявили статеву інфекцію.

Загальноприйнятими є такі рекомендації, згідно з якими треба перевірятись на:

 • ВІЛ протягом життя один або більше разів (в період від 15 до 65 років);
 • гонорею та хламідіоз раз на рік — жінкам із високим рівнем сексуальної активності до 25 років;
 • гепатит В, сифіліс, трихомоніаз — жінкам, в яких наявні ризикові фактори (новий партнер, досвід лікування інфекції статевого характеру, наркотична та алкогольна залежність).

Чоловікам рекомендовано проходити тести в разі, якщо протягом двох років в них діагностували будь-яку інфекцію. Перевірку на гепатит С треба проходити у випадках, коли татуювання роблять некваліфіковані майстри або тоді, коли людина вживає наркотики.

Пальці та сексуальні іграшки також здатні переносити віруси та бактерії, а при контактуванні зі шкірою передавати венеричні інфекції. Тому необхідно дотримуватись правил інтимної та особистої гігієни.

Хто робить аналізи?

Діагностику та лікування ЗПСШ проводить лікар-венеролог, уролог або гінеколог. Обстеження включає для:

 • чоловіків — бакпосів, аналізи на уреаплазму, хламідії та мікоплазму, а також аналіз соку простати;
 • жінок — цитологія, аналіз вагінальних виділень, полімеразна ланцюгова реакція, фемофлор-скрінінг на 13 інфекцій.

Лікарі попереджають: при незахищеному контакті можна протягом доби зробити щеплення проти гепатиту В. Американські лікарі після випадків згвалтування виписують потерпілим антибіотики та препарати для профілактики ВІЛ. Однак ці лікарські засоби можуть мати побічні ефекти, що негативно впливає на жіноче та чоловіче здоров'я. Найкращим варіантом для чоловіків та жінок після незахищеного сексу є урологічне або гінекологічне обстеження із здачею тестів на інфекції не раніше, ніж через тиждень або два. Самолікування може зашкодити людині. Наприклад, у суспільстві поширена хибна думка про те, що жінка може самостійно захистити себе через спринцювання. Але наукові дослідження це спростували, й більше того, виявили, що така дія навпаки підвищує ризик зараження ЗПСШ.

Якщо за результатами тестування виявлені інфекції, необхідно пройти лікування, яке підбирає лікар. У більшості випадків призначають антибіотики або антибактеріальні препарати. При ігноруванні проблеми може виникати безпліддя та інші проблеми зі здоров'ям. Наприклад, при відмові від антиретровірусної терапії при ВІЛ розвивається СНІД, людина може померти. Відмова від лікування гепатиту загрожує онкологією печінки. Такі захворювання як ВПЛ та герпес можуть повторно інфікувати людину. Для боротьби із збудниками цих хвороб використовують противірусні препарати.

Щоб уникнути повторного зараження, партнеру також доцільно пройти обстеження та лікування. Статевий акт із зараженим партнером призведе до нового зараження.

Коментар

Головною профілактикою захворювань, що передаються під час сексу, на мою думку є використання презерватива.
Катя
2 тижні тому
Статеві інфекції у жінок такі ж самі, як у чоловіків, але лікування складніше. Будьте оборежні)
Люба
2 тижні тому
З чого це ви взяли? Статеві інфекції у чоловіків і у жінок однакові, і лікування однакове.
Володимир
2 тижні тому
Запис на прийом
Служба контролю якості