• Головна
 • Зайва вага - привід звернутися до лікаря?

Зайва вага - привід звернутися до лікаря?

Незважаючи на популярність моделей плюс-сайз і зростаючу увагу до бодіпозитива (цілковите сприйняття свого тіла), зайва вага, як і раніше залишається причиною психологічного дискомфорту і невдоволення своєю зовнішністю.

Повнота - це не просто естетична проблема. Як правило, надлишкова маса тіла є наслідком неправильного способу життя і/або захворювань, які впливають на обмін речовин і стосуються всього організму. Якщо в першому випадку проблему можна вирішити самостійно, відмовившись від поганих звичок, то в другому ніяк не обійтись без допомоги лікарів.

Причини зайвої ваги

На те, скільки важить людина, впливає багато факторів:

 • калорійність раціону. Найпоширенішою причиною надмірної ваги є переїдання. Йдеться про так зване аліментарне ожиріння. Розмір порцій і їх калорійність повинні відповідати віку і рівню фізичної активності. Люди, які весь день проводять за робочим столом, а ввечері воліють щільно поїсти, як "бонус" отримують зайві кілограми;
 • психологічний стан. Постійний стрес - привід стабільного підвищення гормону кортизолу, який підсилює відчуття голоду і провокує бажання їсти. Деякі люди схильні до так званого компульсивного переїдання, яке не має нічого спільного з фізіологічним відчуттям голоду. Йдеться про патологічну звичку заїдати нудьгу, неспокій і інші негативні емоції, що викликають психологічну незадоволеність. Як булімія і анорексія, компульсивне переїдання є різновидом розладу харчової поведінки;
 • недосипання. Люди, які мало сплять, з'їдають більше, ніж треба. Постійне недосипання викликає почуття втоми. Для його усунення в хід йде фастфуд, кава з солодощами та інші калорійні продукти. Відповідно до проведених досліджень, у людей, які сплять менше восьми годин, збільшується вироблення греліну. Його називають "гормоном голоду" за властивість посилювати апетит;
 • шкідливі звички. Зловживання спиртним порушує обмінні процеси і призводить до набору кілограмів. Алкоголь не має харчової цінності і сам по собі дуже калорійний. Наприклад, в 100 грамах лікеру міститься до 350 ккал. Спиртне називають ворогом гарної фігури з тієї причини, що алкоголь посилює апетит і знижує відчуття самоконтролю;
 • спадковий фактор. Так званого "гена товстунів", що викликає зайву вагу, не існує в природі! В організмі людини близько 200 генів, які певною мірою впливають на вагу. Наприклад, якщо у людини проблеми з геном, який відповідає за чутливість до глюкози або жировий обмін, то вживання вуглеводної або жирної їжі буде провокувати збільшення ваги. В цьому випадку пацієнту рекомендується переглянути свій раціон і прибрати з нього "продукти-провокатори".
 • існують серйозні генетичні патології, які викликають ожиріння через порушення в роботі гіпоталамо-гіпофізарної системи. Подібні захворювання зустрічаються досить рідко;
 • віковий фактор. Хтось з юних років бореться за стрункість, а хтось стикається з проблемою повноти тільки в зрілому віці. Багато в чому це залежить від метаболізму - обміну речовин. Люди з гарним метаболізмом більш стрункі, в той час, як уповільнений обмін речовин сприяє набору кілограмів. З 35-40 років базальний, тобто внутрішній обмін речовин починає сповільнюватися, через зміну гормонального фону, що призводить до підвищення маси тіла;
 • вагітність і пологи, менопауза. У жінок значні зміни обмінних процесів і зайву вагу можуть спровокувати вагітність і пологи. Після народження дитини деякі жінки відзначають, що скидати кілограми стало набагато складніше, ніж до вагітності. Існує так зване кліматеричне ожиріння, коли набір ваги відбувається через зменшення вироблення статевих гормонів естрогенів;
 • гормональні порушення. Якщо зайві кілограми з'явилися з незрозумілої причини, без зміни калорійності раціону, це може свідчити про серйозні захворювання. Як правило, вони пов'язані з порушенням роботи залоз внутрішньої секреції. Збільшення маси тіла супроводжує такі патології, як полікістоз яєчників, инсулінома, гіпотиреоз, порушення роботи наднирників, метаболічний синдром. Крім зміни ваги, ці захворювання мають і інші симптоми, які можуть виявлятися в різній ступені.

Чим небезпечна для людини надлишкова вага? 

Надмірна вага є одним із факторів, що провокують розвиток цілого ряду захворювань. Багато з них представляють загрозу для життя:

 • цукровий діабет 2 типу;
 • гіпертонія;
 • підвищення рівня "поганого" холестерину, який викликає атеросклероз, призводить до хвороб серця, включаючи інфаркт і інсульт.

Зайва вага і ожиріння можуть призводити до таких хвороб, як варикозне розширення вен і тромбофлебіт - захворювання викликані ураженням стінок судин.

Люди, які мають великий надлишок ваги, стикаються з такими проблемами, як ускладнене дихання, болі в хребті, м'язах і суглобах, викликані збільшенням навантаження. Постійні навантаження на суглоби і хребет можуть спровокувати порушення опорно-рухової системи, призвести до обмеження рухливості.

За статистикою, пацієнти з ожирінням удвічі частіше страждають від безпліддя, ніж люди з нормальною масою тіла. Люди, що мають діагноз - ожиріння, знаходяться в групі ризику і по таким небезпечним захворюванням, як рак яєчників, молочної залози, простати, печінки, пухлини товстої кишки.

Як визначити чи є ожиріння? 

Наявність зайвих кілограмів не завжди означає ожиріння. Між цими поняттями є певні відмінності.

Простим і доступним способом самостійного визначення норми ваги у чоловіків і жінок є розрахунок індексу маси тіла. Для цього вам необхідно розділити вагу в кілограмах на зріст в метрах, зведених в квадрат. Ось які дані наводять фахівці:

 • якщо ваш ІМТ становить від 18 до 24.9, вага знаходиться в нормі і приводу для занепокоєння немає;
 • ІМТ від 25 до 29.9 свідчить про наявність зайвих кілограмів;
 • якщо індекс маси тіла дорівнює 30 і більше, лікарі кажуть про ожиріння.

Зверніть увагу: індекс маси тіла не підходить для оцінки ваги професійних спортсменів, бодібілдерів та інших людей з яскраво вираженою м'язовою масою. Для визначення норм ваги у дітей і підлітків враховують "Стандартні показники фізичного розвитку", розроблені ВООЗ.

Гормони і зайва вага

Ендокринні порушення призводять до гормонального дисбалансу і набору зайвих кілограмів. У патогенезі процесу ожиріння основна роль належить гормонам надниркових залоз, щитовидної залози та інсуліну, який виробляється підшлунковою залозою:

 • патологія наднирників може бути обумовлена хворобою Іценко-Кушинга. У пацієнта підвищується вироблення кортизолу, який сприяє збільшенню вмісту глюкози в крові, прискорює розпад білка. В результаті знижується обсяг м'язової тканини, а жирової, навпаки, збільшується;
 • при гіпотиреозі - зниженні функції щитовидної залози - зменшується секреція її гормонів. Це призводить до уповільнення обмінних процесів, порушення менструального циклу. Набору ваги при гіпотиреозі сприяє і затримка рідини в організмі;
 • при порушенні роботи підшлункової залози розвивається інсулінорезистентність, яка призводить до зайвої ваги. Вона полягає в зниженні чутливості організму до інсуліну. Це викликає порушення вуглеводного обміну, створює передумови для розвитку діабету.

Ендокринні зміни у жінок в період менопаузи можуть призводити до появи зайвої ваги і ожиріння. У зрілому віці яєчники перестають виробляти естроген в тій кількості, як раніше. Вмикається механізм компенсації дефіциту гормонів, при якому жирова тканина починає виробляти гормон естрон - різновид естрогену. Як правило, відкладення сконцентровані в області талії і важко піддаються корекції.

Як схуднути при гормональному збої? 

При гормональному дисбалансі схуднення тільки за допомогою дієти і спорту дає тимчасовий результат. Для боротьби із зайвими кілограмами необхідно впливати на першопричину їх появи. Щоб визначити характер патології і вибрати схему лікування треба  звернутися в медичний заклад і пройти обстеження в ендокринолога.

Звичайно, правильне харчування і спорт дуже важливі, якщо ви прагнете прибрати зайву вагу і повернути струнке тіло. При наявності гормональних порушень пацієнту слід проконсультуватися з лікарем з приводу підбору раціону і рівня фізичних навантажень.

Чим допоможе ендокринолог? 

При підозрі на гормональний збій ендокринолог призначить комплекс діагностичних процедур. Вони спрямовані на перевірку функції щитовидної і підшлункової залоз, визначення рівня глюкози в крові, діагностику рівня пролактину і інших жіночих гормонів.

Для виявлення ендокринних патологій використовуються методи апаратної діагностики та лабораторні дослідження. Пацієнту пропонується зробити УЗД внутрішніх органів, провести глюкозотолерантний тест, здати аналіз крові на цукор і ліпідний профіль, на гормони щитовидної залози та ін.

На підставі отриманих даних лікар встановить діагноз і вибере відповідну схему лікування. Слід знати, що ендокринні патології успішно піддаються терапії. Усунення причини появи зайвих кілограмів призводить до нормалізації ваги.

Коментар

Дякую за статтю, не думала, що причини зайвої ваги можуть бути не тільки в спадковій схильності і неправильному харчуванні, а набагато глибше. Тепер звернусь до лікаря.
Світлана
1 тиждень тому
Так, зайва вага може бути результатом дії різних факторів. Для виявлення причин рекомендуємо записатись на прийом до ендокринолога (https://doctorpro.ua/uk/departments/endocrinology) по телефону або через сайт. Будемо раді допомогти.
ДокторПРО
1 тиждень тому
Запис на прийом
Запишіться на прийом прямо зараз!
Служба контролю якості